Wszystkie umieszczone na tej stronie zdjęcia
wykonałem osobiście w moim ogrodzie.

All on this website (c) by Leszek Bielecki

Data powstania strony 14 X 2003r.

Data ostatniej modyfikacji 31 X 2003r.

Kret europejski

Talpa europaea

 

Niewola

...no i trzeba cierpliwie czekać. Niczego się nie przyśpieszy. Kret musi się oswoić z nowym zapachem, z nowym "czymś" dokładnie obwąchanym i wymacanym. A kiedy wreszcie znudzi mu się kopać ciągle nowy tunel w okolicach Pułapki wejdzie w miło zapraszające wnętrze tego dziwnego tunelu. I już nie wyjdzie!

* * *

Chyba oczywiste, że nie sprawdzam każdego dnia moich Pułapek z aparatem fotograficznym - te zdjęcia są robione specjalnie w celu umieszczenia ich na tej stronie. Już wiedziałem, że w tę Pułapkę złapał się kolejny kret!

* * *

...wrześniowe, ciepłe popołudnie. Jak każdego dnia po przyjściu z pracy sprawdzam moje Pułapki.

(Łopatka leży po prostu "pod ręką", gdyby trzeba było coś poprawić albo zasypać albo wykopać.)

 

Wystarczy na kilka sekund podnieść do góry zakrywającą Rurkę doniczkę by zobaczyć i usłyszeć w Rurce gwałtowny ruch - o!

Hurra - kolejny kret dał się złapać w Pułapkę!

 

Trzeba szybciutko wyjąć Rurkę z wykopu i wypuścić biednego krecika. Jak się strasznie biedak męczy w tej niewoli - biega we wnętrzu Rurki i nigdzie nie może znaleźć wyjścia - próbuje wystawiać ryjek przez dziurki ale nie ma ucieczki... Nie męczmy go więcej!

 

Trzeba jak najszybciej wypuścić kreta z Rurki. Ostrożnie trzeba odchylić jedną klapkę i umożliwić kretowi wydostanie się do wiadra. W tych warunkach kret może przebywać przez jakiś czas nim wywieziemy go na dziką łąkę.

 

Najpierw musi wszystko zbadać. I bardzo szybko stwierdzi, że nie ma ucieczki.

 

Jeżeli nie będzie niepokojony przycupnie spokojnie w kąciku i będzie udawał "że go nie ma".

No, to teraz wreszcie mogę zjeść obiad :-)

Musisz kreciku wytrzymać te pół godziny nim pojedziemy z tobą w pole.

Wszystkie zdjęcia umieszczone powyżej wykonałem w dniu
22 IX 2003r.

Chciałbym zwrócić uwagę przyszłych "łowców kretów" na jedną sprawę. Otóż w handlu pojawiły się rurki do łapania kretów bez wywierconych w nich otworów. Widocznie jakiś producent chciał zaoszczędzić na roboczogodzinach i wymyślił taką innowację. Głupią bardzo, bo bez tych otworów rurka jest prawie nie do użycia - nigdy, bez jej ciągłego wyciągania z wykopu, nie będziemy wiedzieli czy złapał się w nią kret czy też nie. A zasadą jest jak najrzadziej dotykać rurki - być może kret pamięta jej położenie - i każda jej nowa pozycja może budzić jego niepokój i dodatkową ostrożność. Więc jeżeli już taką rurkę kupiłeś to wywierć w niej 4 otwory fi 10. Zwróć uwagę na zdjęcia w jakim miejscu należy te otwory wywiercić (czyli od strony gdzie są "zawiasy" klapek). Te otwory pełnią także rolę wentylacyjną - kret musi przecież oddychać. Bez nich prawdopodobnie bardzo szybko by się udusił.

Widziałem w sprzedaży Rurki, które zamiast wywierconych otworów miały wyciętą przy pomocy fleksy (szlifierki kątowej) długą, podłużną szczelinę - też dobry pomysł.

* * *

Kiedyś w taką rurkę złapała mi się "mysza" :-))) Tak naprawdę to czort wie co to było, bo tych gatunków myszowatych to cała chmara żyje w Polsce. W każdym razie ten perfidny gryzoń miał tak silne zęby i był tak zawzięty, że potrafił wygryźć twardy plastik wokół jednego z otworów właśnie w tej rurce - widać wyraźnie na zdjęciu jeden otwór znacznie większej średnicy niż pozostałe. Pewnie za jakiś czas powiększył by ten otwór do takich rozmiarów, że mógłby przez niego uciec. No cóż - tak się nie stało :-)

Kret nie ma tak potężnych zębów jak gryzonie i nie ma żadnych szans by ugryźć ten twardy plastik. Rurki wykonane są z tworzywa, z którego są robione rury kanalizacyjne - to tworzywo jest wieczne! Odporne na mróz i właściwie na wszystko. Klapki na końcach rurek są robione z blachy ocynkowanej i są prawie też wieczne. Rurka może być umieszczona w wykopie (tunelu) okrągły rok. Jednak jeżeli nie masz możliwości jej codziennego doglądania wyjmij ją z wykopu - nie ma sensu świadomie je zostawiać by zabijać krety śmiercią głodową. Rurka z uwięzionym, martwym kretem i tak nie będzie działać czyli łapać kolejne krety.

 

Kret - menu

Pułapka

Niewola

Show

Wolność

Albinos

Strona główna

 


To są tzw słowa kluczowe dla wyszukiwarki Google: kret, talpa europaea, ogród, kretowisko, krety, działka, ogródek, krecie korytarze, krecie nory, jak się pozbyć kreta

     Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional