Wszystkie umieszczone na tej stronie zdjęcia
wykonałem osobiście roślinom rosnącym
dziko w leśnym jeziorku.
All on this website (c) by Leszek Bielecki

Data powstania strony 7 VII 2006r.

Data ostatniej modyfikacji 7 VII 2006r.

Coś-co-nie-wiadomo-jak-się-nazywa może np. Wgłębik pływający

??? Ricciocarpus natans ???

Wgłębik pływający wg [ 9 ]
Ricciocarpos natans  

Wgłębkowiec powierzchniowy

wg http://www.akwa-mania.mud.pl/rosliny/ricciocarpus.html
Ricciocarpus natans oraz http://www.holenderskie.pl/art.php?go=64

Wgłębik pływający

wg http://natura2000.mos.gov.pl/(...)/poradnik/(...).pdf
Ricciocarpus natans  

Ogólnoświatowe Google wyszukując Ricciocarpos natans oraz Ricciocarpus natans daje odpowiedzi w ilościowym stosunku 1:10 . Ale grafika znajdywana przez Google jest podpisywana tymi dwoma nazwami w równych proporcjach. Nie wiem jakiej nazwy łacińskiej użyć by moja strona była nazwana prawidłowo. Dla mnie największym autorytetem była do tej pory książka [ 9 ] , ale teraz już nie wiem.....
A co z polską nazwą???

Może ktoś - jakiś prawdziwy autorytet pomoże !!!

 

Tym razem na tej stronie nie pokażę tej rośliny na historycznej grafice bo takiej nie znalazłem w sieci. Chyba nie wszystkie rośliny były godne ich uwieczniania na ilustracjach. Albo po prostu ktoś uznał, że takiego skanu nie warto umieszczać w sieci.... Nie wiem... Fakt jest bezsporny - w sieci nie ma skanu "XIX wiecznej" grafiki tej rośliny. A przecież roślina została nazwana i opisane już przez Linneusza!

 

Tyle wstępu - teraz zapraszam do obejrzenia zdjęć z mojej wyprawy.

18 VI 2006r. Nad tym jeziorem przesiedziałem nie jedną godzinę. Obserwowałem ważki, owady, pająki, zachód słońca... Także podziwiałem rośliny wiosną, latem, a nawet zimą. Znam to jezioro doskonale. I nigdy nie widziałem w tym jeziorze czegoś takiego. Stanąłem zdumiony na brzegu - co to właściwie jest???
Jakieś
paciorki???

 

Te dziwne pływające wysepki zajmowały tylko kawałeczek brzegu jeziorka na długości ok. 5 metrów. A przecież całe jeziorko ma obwód około 250 metrów.

 

Bardzo śmiesznie układały się te paciorki przy samym brzegu. To było niesamowite. Zobaczcie jak one są równo ułożone - w jakich równych odstępach!!!

Nigdy w życiu nie widziałem takich roślin. W żadnym jeziorku. Nigdy!

Ale co dziwniejsze nigdy ich nie widziałem w tym jeziorku!!!!

 

To zdjęcie zrobiłem by pokazać ich wielkość - widać jakie to jest maleństwo względem mojego paznokcia na kciuku. Ale jakie to jest śmieszne maleństwo!!!

Takie
maleństwo z brodą
:-)))))

 

Większe zbliżenie by ukazać więcej szczegółów

 

I jeszcze większe - widać wyraźnie setki korzonków wokół każdego listka.

 

Ale po wyłowieniu z wody roślinka traci swój urok i naturalny wdzięk i tę swoją brodatość. Ot - takie małe "coś" niewarte uwagi.

 

Ona się rozmnaża (i to może pominę, bo niezbyt to ciekawe) i również wegetatywnie, czyli ten listek będzie się powiększał, a potem pęknie i roślina podzieli się na dwie niezależne rośliny.

Może uda mi się za kilka tygodni zrobić zdjęcia takim gotowym do podziału roślinom. Oczywiście pokażę wtedy te zdjęcia na stronie.

 

Roślinka wygląda oczywiście znacznie ciekawiej i ładniej w wodzie - to właśnie ta roślinka, którą trzymałem na palcu.

 

Pewnie za kilka minut powieje wiatr i skieruje roślinkę do brzegu. I osiądzie ona wśród swoich koleżanek, a gdy wiatr zawieje z innej strony to przegoni je razem na inne miejsce... I tak sobie będą pływać w wiatrem...

 

* * *

 

W domu rzuciłem się na moje książki - co to jest??? Szybko znalazłem - ale oczywiście tylko w jednej, w najlepszej książce [ 9 ] jak się ta roślina nazywa - dobrze mieć dobre książki!

Ale później zacząłem szukać dodatkowych informacji w sieci i natrawiłem na dwie nazwy łacińskie i dwie nazwy polskie tej rośliny.
Bardzo mnie dziwi, że roślina nie ma ustalonej nazwy, że tak trudno się dogadać malutkiej garstce fachowców jak nazwać tak malutką roślinkę. To jak się można dogadać w naprawdę poważnych i trudnych sprawach ????????????

 

 


 

W ozdobnym stawie ogrodowym nie tylko pałka i grzybienie powinne rosnąć... Również takie maleństwo powinno się tam znaleźć! Przecież jest takie śliczne!!!

 

 


 Indeks nazw polskich
 
Indeks nazw łacińskich







Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional