Data powstania strony 30 IV 2000r.

Data ostatniej modyfikacji 23 VI 2002r.

Moje (i przeczytane!) książki

 

Poz 1. 1 VII 1997r .................cena 44zł
To była moja pierwsza książka. Pozwoliła mi zebrać i poukładać w głowie wszystkie wcześniej zdobyte skromne informacje o budowie oczka wodnego. W 1997 była to chyba pierwsza, tak pełna, pozycja na rynku. I chyba do dnia dzisiejszego nie pojawiło się nic wszechstronniejszego z tej dziedziny. Mam, oczywiście, wiele uwag do tej książki, które nie umniejszają wcale jej wartości. Uważam, że każdy kto myśli o budowie większego oczka lub stawiku powinien się z nią koniecznie zapoznać!
Proszę zwrócić uwagę na pewien ważny szczegół: zaplanowałem i wykonałem wykop przed kupieniem tej książki. Cała moja (niewielka) wiedza o stawach pochodziła z kilku książek ogrodniczo-działkowych, w których pojawiały się niewielkie rozdziały o oczkach wodnych.

16 IX 2000

Książka chyba była wznowiona, jest w wielu księgarniach - cena ok 52zł

Poz 2. 3 X 1997r .................cena 5,50zł
Ta malutka książeczka (i tak tania) stanowi źródło bezcennej informacji dla początkującego "stawowicza". Dostarcza bardzo podstawowych informacji o roślinach i zwierzętach występujących w stawie. Dla mieszczucha, znającego tylko trzy rośliny wodne: "trzcinę", "pałkę" i "lilię" jest na początek idealna by zaszczepić w nim bakcyla miłośnika przyrody.
15 V 2000 coraz częściej się przekonuję, że ta maleńka książeczka jest
BARDZO dobra, i zawiera właśnie TO, CO TRZEBA wiedzieć stawowiczowi.
22 VII 2002 i znów ją bardzo chwalę - tylko w niej jest opisana ramienica krucha.
Poz 3. 12 XI 1997r .................cena 24zł
Doskonała książka. Jak sam tytuł mówi, książka zawiera ogromny materiał o roślinach i kilka niewielkich rozdziałów o zwierzętach. Bardzo niewiele jest wspomniane o szczegółach budowy stawu. Ale trzeźwe uwagi autora na różne kwestie związane z budową są godne najwyższej uwagi. Szczególnie bliskie memu sercu są jego uwagi o rybach i technice (mamy podobne zdania).
Poz 4. 21 VII 1999r. .................cena 21zł
Widać długą przerwę w kupowaniu książek - cała moja radość była zaspokojona przez posiadanie prawdziwego stawu, a nie jego książkowego substytutu.

Jakoś do tej książeczki nie mam serca... Miękka okładka, wysoka cena, błędy rzeczowe (wg tłumacza do kopania służy "łopata", zdjęcie gdzie glony nitkowe są wyciągane ze stawu GRABIAMI (str. 30)
(jak ktoś to tak robi to jego sprawa, ale tego nie wolno propagować -
GRABIAMI NA PEWNO ZROBI SIĘ DZIURĘ W FOLII ! ! ! ! ! ! ! ! ! ). Małe zdjęcia wcale nie dodają książce uroku.

Poz 5. 23 X 1999r. .................cena 23zł
Niezła książka i warto ją kupić, porządnie wydana, twarda oprawa, duże zdjęcia. (ale też gdzieś pod koniec piszą coś o glonach i grabiach...) Zawiera także dość ładnie opracowane niewielkie rozdziały o zwierzętach. Rozdziały o budowie stawu nie bardzo mi się podobają, bo mam na te sprawy swoje zdanie - ale przeczytać je także warto.
Poz 6. 15 IV 2000r. .................cena 37zł
Absolutnie genialna książka.
W pełni profesjonalne podejście do zagadnienia. Omawia na początek typy wód, strumienie, stawy, jeziora a nawet kałuże. Ogromny materiał poświęcony jest zwierzętom. Tu można znaleźć wszystko o rybach, ważkach, żabach i ich skrzeku, jętkach i setkach innych stworzeń występujących w stawie. Umożliwia wykluczenie ze słownika właściciela stawu słowa "robal" - po jej lekturze będziemy potrafili nazwać każde zwierzątko "po imieniu". Niestety, o ile ilustrowanie rysunkami świata zwierząt jest sensowne, to wydaje mi się kompletnym niewypałem ukazanie w ten sposób świata roślin. Rysunki nie oddają ich uroku i kształtów. Bardzo brakuje mi dużych, wyraźnych zdjęć każdej z omawianych roślin!
Podsumowując: uważam, że warto dać 37zł !
Już 4 lata oglądam wszystkie książki o stawach ogrodowych. Bardzo wiele innych książek przejrzałem w dużych, samoobsługowych księgarniach. Dzięki takim księgarniom można podjąć sensowne decyzje zakupu książki. Książki są na tyle drogie, że nie powinno się ich kupować, aby ładnie wyglądały na półce i kłuły w oczy naszych znajomych. Warto książkę dokładnie przejrzeć a nawet trochę przeczytać - nikt z księgarzy nie będzie miał o to do nas pretensji. Duże, samoobsługowe księgarnie są REWELACYJNE.

*

Poz 7 - 8. 3 VI 2000r. ........cena 40,60zł
Tak, tak, to nie pomyłka - te dwie książki stanowią komplet, który kosztował 40zł i 60 groszy. Otrzymałem go w prezencie na swoje imieniny od mojej córki.
Jeśli można o czymś powiedzieć, że jest skończenie doskonałe - to takie są te książki.
Oczywiście nie są o budowie stawu. Nie są także o ozdobnych roślinach ogrodowych.
o Przyrodzie, którą można zobaczyć na dzikiej łące lub w lesie i Przyrodzie, którą można zobaczyć nad i w dzikim stawie. Każda z nich zawiera ponad 1300 kolorowych, niedużych, ale BARDZO wyraźnych zdjęć. Każda roślina i zwierzę jest króciutko opisane. Książki są obłożone w foliowe obwoluty zapobiegające zniszczeniu okładek. Dodatkowo książki można zabezpieczyć wkładając je do specjalnego futerału.
Jeśli komuś znudzi się sterylne oczko wodne i zamarzy o ogrodowym stawie, koniecznie powinien kupić ten komplet. Warto!

Oczywiście takich książek się nie czyta
od "deski" do "deski" - one są jak encyklopedie - sięga się po nie w razie potrzeby

 

W dniu 7 VI 2000r. zobaczyłem w swoim ogrodzie żółtego ptaka - wyglądał jak kanarek z czarnym grzbietem - skąd mam wiedzieć co to jest. Widzę takiego pięknego ptaszka pierwszy raz w życiu - dzięki książce [7] w dwie minuty wiedziałem, że jest to samczyk wilgi.
Czy ktoś z "normalnych" mieszczuchów wie jak wygląda wilga??? Nie, oni znają tylko wróble i gołębie
(przecież sam jestem z urodzenia mieszczuchem) !

Naprawdę, warto kupować książki ! Nigdy bym bez nich nie wiedział, co to za ptak odwiedził mój ogród - warto wiedzieć więcej...!

23 VI 2002r.

Poz 9. 23 VI 2002r. .................cena 60zł
Jeżeli ktoś chce mieć naprawdę dobrą książkę o roślinach jak w tytule to nie ma na rynku lepszej pozycji. Wspaniałe wydanie, twarda oprawa, porządny, kredowy papier, niesamowita ilość zdjęć przedstawiająca poszczególne rośliny w kolejnych stadiach rozwoju... Dużo wiedzy naukowej ale napisanej "ludzkim" językiem - wspaniałe dzieło braci Kłosowskich; Stanisława - profesora nauk biologicznych i Grzegorza - wybitnego fotografika.
Dzięki takiej książce można zidentyfikować właściwie każdą roślinę rosnącą w wodzie i nad wodą. Dla zaawansowanego hobbysty stawowicza pozycja po prostu wydaje mi się obowiązkowa.
W dużych księgarniach jest coraz więcej książek o tematyce oczek wodnych i o roślinach wodnych - przeglądam wszystkie nowości, ale teraz nic nie kupuję... to wszystko jest dla początkujących. Tę książkę pomimo wysokiej ceny kupiłem bez namysłu - polecam - warto jej poszukać w dużych księgarniach w działach "Biologia, Przyroda" - wydanie jest z roku 2001, a spotkałem ją wczoraj po raz pierwszy - cóż, księgarnie wolą sprzedawać kryminały, horrory. Książkę można kupić wysyłkowo (dane ze stopki książki) pod adresem handlowy@multicobooks.com.pl


 

 

 

 


 

Proszę zapoznać się z uwagami na stronie
"Uwagi końcowe"

 Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional