Wszystkie umieszczone na tej stronie zdjęcia
wykonałem osobiście roślinom rosnącym
w moim stawie.
All on this website (c) by Leszek Bielecki

Data powstania strony 18 V 2004r.

Data ostatniej modyfikacji 18 V 2004r.

Pięciornik gęsi

Potentilla anserina

Zabiegani między pracą a domem, między zarabianiem pieniędzy a ich wydawaniem... Czyż potrafimy zauważyć, że piękne rośliny i kwiaty można spotkać nie tylko w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych? Jedną z takich roślin chciałbym znów przedstawić w swojej witrynie. I nie będzie to ani egzotyczne cudo, ani wspaniale kwitnąca rodzima roślina... dziś na tej stronie pojawi się zwykły, polny chwast.
Chwast... ???

Zdjęcie pochodzi ze strony
http://caliban.mpiz-koeln.mpg.de/~stueber/thome/band3/tafel_088.html

Zupełna dygresja pod wpływem tego rysunku - bardzo podobają mi się te rysunki robione ponad sto lat temu przez botaników. Bo te pożółkłe kartony, leżące ponad wiek w uniwersyteckich bibliotekach, mają w sobie jakąś duszę !
Z wielką radością umieszczam tutaj te rysunki (i odnośniki do stron źródłowych), patrząc jak ktoś-kiedyś, rysował tę roślinę, co teraz rośnie u mnie. A je dzięki cudownej technice mogę pokazać tutaj jej zdjęcia.

* * *

Poniższe zdjęcia zostały zrobione w dniach:
22-23 V 2003r.

 

Kilka lat temu, pewnego majowego dnia zobaczyłem w swoim stawie dziwną roślinkę... Taką fajną kępkę fajnych listków...

Nie sadziłem jej tam na pewno, ale jest taka ładniutka, więc niech sobie rośnie.

 

Doskonale wiedziałem, że jest to zwykły polny chwast i wcale mnie nie obchodziło jak się on nazywa - przecież gdyby to zielsko rosło na kwiatowej rabatce to zaraz by się znalazło na kompostowniku... Więc po cóż znać nazwę zwykłego chwastu...

 

Ale ten chwast po roku pojawił się w kilku miejscach - jego kępki pojawiły się w dłuuugiej doniczce, rosły wśród nadbrzeżnych kamieni, zanurzone zupełnie w wodzie...

 

i na suchym brzegu...

Kurde! Fajna ta roślinka, ładnie wygląda, rośnie wszędzie, nie choruje, nic jej nie "żre". A w dodatku...

 

...pewnego dnia pojawiły się w moim stawie ładne, żółte kwiatki. Hmmm... a właściwie skąd się one wzięły - pociągnąłem delikatnie za łodyżkę kwiatka... i wyciągnąłem to co widać! O!!! to zakwitł mój chwast!

 

A tak to wyglądało w rzeczywistości. Więc już oczywistym się staje, że moje książki poszły w ruch - jednak dobra literatura to podstawa! Błyskawicznie znalazłem w [8] jak się ta roślina nazywa.

 

Oczywiście ten kwiatek jest malutki - taki jak moneta 50 groszy - prawda, że pięknie wyszedł na tym zdjęciu! No cóż... Canon (nawet amatorski) to kanon wśród aparatów!

 

* * *

No i przeleciał kolejny rok i znów jest maj. I znów w moim stawie rośnie pięciornik gęsi. Jego niedużych kępek jest już kilkanaście. Kępki składają się z kilku łodyg, a czasami z kilkunastu. Ale każda z nich jest zawsze bardzo urodziwa - nawet ta najmniejsza. Po prostu to jest ładna roślina!
Kilka kępek tej rośliny pojawiło się w tym roku zupełnie samo w zupełnie nowym miejscu - czyżby tak łatwo się rozsiewały jej nasiona? Chyba tak - to nowe miejsce to okolice wejścia do stawu. No i fajnie - niech sobie rośnie. W tym miejscu bardzo mi brakowało "dzikiej" zieleni!

 

18 V 2004r. To właśnie pięciornik rosnący przy wejściu do stawu. Chciałem tu pokazać wielkość kwiatu w porównaniu do monety 50 groszy. I w ogóle pokazać wielkość rośliny w porównaniu z dłonią...

 

* * *

No i cóż na koniec napisać... Warto przy stawie w ogrodzie dać odpocząć narzędziom ogrodniczym: pazurkom, haczce, swoim dłoniom i pozwolić by rosło tam prawie wszystko, co samo chce tam rosnąć... i przestać wpychać na siłę do stawu jakieś kupowane za ciężkie pieniądze tropikalne rośliny, które i tak w naszych stawach nie chcą rosnąć.
Czasami dostaję maile z prośbą o radę, ratunek bo hiacynt nie rośnie i nie kwitnie (a na zdjęciu "taki ładny"), albo pistia zupełnie zżółkła i zmarniała... A cóż ja mogę pomóc...
A tu proszę - rośnie sobie roślinka zupełnie za darmo - w dodatku piękna roślinka, kwitnie pięknie, żadnych problemów...
Czasami dostaję maile z pytaniem "jakie ciekawe okazy pan by polecił" - oczywiście autorzy szukają jakichś tropikalnych cudów...

No to dziś polecam po prostu piękny, polny chwast: pięciornik gęsi !
Chwast... ???

 

 Indeks nazw polskich
 
Indeks nazw łacińskichValid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional