Data powstania strony 25 IX 2005r.

Data ostatniej modyfikacji 19 XII 2009r.

Pałątka południowa

Lestes barbarus

Następny gatunek pałątek przedstawia Ewa. Te pałątki na szczęście można dość łatwo odróżnić od poprzednich.... Ale o tym to opowie Ewa osobiście - Zapraszam!

 

Pod koniec lipca zaczęły się pojawiać istoty niezwykle delikatne i nieśmiałe - to pałątki południowe Lestes barbarus. Są to ważki długości 45 mm o rozpiętości skrzydeł ok 58 mm, zaliczają się do największych pałątek obok podobnych rozmiarami pałątek zielonych. Są ubarwione zielono, jaśniejsze od spodu z wierzchu pełne zielonego blasku, który z wiekiem nabiera czerwono-miedzianego koloru. 

 

Od wszystkich innych pałątek odróżniają je przede wszystkim dwubarwne, biało-brązowe pterostigmy.

 

Pałątki południowe Lestes barbarus są ważkami występującymi w całej Polsce, jednakże w znacznym rozproszeniu - z tym, że w północnej części kraju występują jeszcze rzadziej i bardziej lokalnie niż na pozostałym obszarze. W lipcu pojawiają się nad naszym "Morzem Kaspijskim" (patrz: Morze Kaspijskie Ewy. Jak wszystkie pałątki lubią ciepłe wody stojące, które występują w płytkich, nagrzanych słońcem zbiornikach.
Na zdjęciu widać nasze oczko wodne na działce rekreacyjnej, nad którym spotykam pałątki południowe wśród innych gatunków pałątek. 
Podmokłe łaki, na których widuję latem pałątki, będące tu najprawdopodobniej podczas polowania. Możliwe też, że potrafią przewidzieć pojawienie się tu większych ilości wody wiosną i składają jaja w pędy rosnących tu roślin.


Samiec male

Samce pałątek południowych nie różnią się ubarwieniem od swych partnerek, co będzie można zobaczyć dalej.


Jedyna zaobserwowana różnica, to narządy rozrodcze, na tym zdjęciu doskonale widoczny jest wtórny aparat kopulacyjny.To piękne zdjęcie zrobił Piotr Mikołajczuk podczas pobytu u mnie w czasie wakacji 2008 roku.
Widzimy tułów Lestes barbarus z wierzchu metalicznie zielony, od spodu jasnozielony, matowy. Pomiędzy tymi dwoma odcieniami zieleni biegnie linia graniczna bez żadnych ząbków.
Zielone są oczy tych pałątek i to zarówno samic, jak i samców. Tył głowy jest żółtozielony.
Nogi są po wewnętrznej stronie żółte, z zewnątrz biegnie czarny pas. Szczecinki na nogach są czarne.


Na tym zdjęciu, również autorstwa Piotra, wspaniale widać białe przydatki analne samca.


To ogromnie powiększony wycinek innego zdjęcia Piotra. Tego zdjęcia nie ma sensu dalej powiększać.
Widzimy tu że białe są zarówno zewnętrzne narządy o kształcie cęgów, jak i krótkie narządy wewnętrzne. Białe, pokryte woskowym pudrem są także boki segmentów 9 i 10 odwłoka.
Zrudziały wierzch odwłoka wskazuje na starszy wiek ważki.


 

Samica female

Odcień zieleni tych ważek jest zbliżony do koloru traw, wśród których chętnie przebywają i są wówczas właściwie niewidoczne. Na trawach i gałązkach krzewów znajdowałam je zwykle dość przypadkowo. Na ogół dopiero po zauważeniu jakiegoś ich ruchu.
Na zdjęciu widać wyraźnie walwy i pokładełko, którym samica będzie składała jaja w tkanki roślin.


No i właśnie to czyni.

Pokładełka nie wystają poza segment 10 odwłoka, walwy są jasne.

Tu udało mi się uchwycić mieniącą się w słońcu samiczkę Lestes barbarus od strony grzbietowej. Widzimy tu, że jej narządy analne są podobnie jak u samca białe.

Łatwo było im robić zdjęcia nawet z 5 cm, bo te urocze istoty robiły wrażenie jakby zamarły w bezruchu. Miały przy tym minę mówiącą "tylko ci się zdaje, że mnie widzisz, tak naprawdę mnie tu wcale nie ma". Tak zachowywały się i zielonookie samce i również zielonookie samice. 
Para

Zdjęcie obok przedstawiaja kopulację pałątek południowych w charakterystycznej dla ważek pozycji serduszka.
I widać teraz, że samiec i samica są identyczne jeżeli chodzi o ubarwienie.

A to jest zdjęcie tandemu przygotowującego się do składania jaj tuż obok czającej się samicy pająka krzyżaka.

Skończyło się to zresztą źle dla pajęczycy, wstyd przyznać - za moją przyczyną. Siedziała na tym usychającym pędzie kwiatowym niebieskiego irysa syberyjskiego kilka dni i wiele drobnych ważek musiało salwować się ucieczką w ostatniej chwili. Za polowanie na moje ulubienice dostała w końcu pstryczka, wpadła do wody i stała się łupem żaby. Ano, kto mieczem wojuje...Porównanie wszystkich pałątek spotykanych w Polsce można obejrzeć na stronie Pałątka Lestes.

* * *

Nie wiem czy pałątki południowe latały nad moim stawem. Prawdę powiedziawszy takim drobiazgiem nigdy się bliżej nie zajmowałem, tyle tego lata nad wodą w upalną niedzielę...
Dobrze, że Ewa podjęła się tego trudnego zadania - Dziękuję!

 


 

  Wszystkie zdjęcia jakie pokazuję na moich stronach są robione ważkom żywym i nie złapanym.  

  Wszystkiego o ważkach możecie dowiedzieć się tutaj
Almanach ważkowy czyli wszystko o ważkach
 Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional