Wszystkie umieszczone na tej stronie zdjęcia
wykonałem osobiście 5 IX 2004r. roślinom rosnącym
dziko w leśnym rozlewisku.
All on this website (c) by Leszek Bielecki

Data powstania strony 24 X 2004r.

Data ostatniej modyfikacji 29 X 2004r.

Żabiściek pływający

Hydrocharis morsus-ranae

Pierwszy raz zobaczyłem NAPRAWDĘ żabiściek pływający w czerwcu 2003. Nigdy wcześniej nie miałem w moim stawie tej rośliny, nigdy jej również nie widziałem w sprzedaży lub dziko rosnącej... Oczywiście widziałem tę roślinę na zdjęciach, oczywiście znałem jej nazwę, oczywiście chciałem ją mieć w moim stawie... I gdy tego czerwcowego dnia pierwszy raz w życiu zobaczyłem ją u moich znajomych BAAARDZO się zdziwiłem... Bo przecież wszystkie moje książki przedstawiają ją tak, jak na zdjęciu poniżej... Więc chyba oczywiste, że wyobrażałem sobie tę roślinę jako "coś-podobnego-z-wielkości-do-grzybienia"

Czy to było aż takie "ważne zdziwienie" by aż o tym tutaj napisać??? Ano tak...

 

No i to moje piękne zdjęcie potwierdza, że żabiściek to duża roślina, na pewno bardzo podobna do grzybienia !!!

:->>>

 

Równie piękne zdjęcie jego pięknych grzybieniopodobnych pływających liści na tle wywłócznika.

 

Tym razem żabiściek razem z salwinią pływającą. Hmmmm??!! Salwinia to taka drobna roślinka... Dlaczegóż to ogromne liście żabiścieku są na tym zdjęciu porównywalne z kępką salwinii????

 

No, teraz już wszystko jasne!!! Żabiściek tak naprawdę to jest malutka, drobniutka roślina pływająca. Nie można się sugerować ZŁYMI zdjęciami, które nie pokazują prawdziwej wielkości tej rośliny. To zdjęcie jest DOBRE, bo dopiero one pokazuje jaki malutki jest żabiściek. No, ale to przecież moje zdjęcie, więc musi być dobre!!!

 

No proszę, jak teraz wspaniale widać, że "duże, grzybieniopodobne" listki są tylko troszkę większe niż tarcza zegarka.

 


 

Żabiściek potrafi tworzyć gęstą pokrywę na płytkich rozlewiskach, przyczepiając się swoimi podwodnymi korzeniami do dna lub unosząc się w płytkiej wodzie.

 

Czuje się też świetnie w bliskim sąsiedztwie innych roślin. Tutaj pięknie widać go wśród gęstwiny rogatka sztywnego. Nawet nie przypuszczałem, że rogatek sztywny potrafi w odpowiednim środowisku być tak piękną rośliną! Chyba zmienię o nim zdanie!!!

 

Takie płytkie, ciepłe, słoneczne rozlewiska lubią rośliny pływające i podwodne. Tu rośnie i żabiściek, i rogatek, i rzęśl bagienna i salwinia pływająca. Wiele roślin zgodnie zajmuje niewielki obszar wody. I to wszystko rośnie po prostu samo!!!! Przecież nikt tego nie pilnuje, nie przesadza, nie przycina...
Pozwólmy więc i naszym roślinom w naszych stawach rosnąć swobodnie - niech sobie rosną jak chcą. Niech się rozwijają, niech kwitną, niech owocują, pozwólmy na trochę szaleństwa w naszych stawach... A ryby, ważki, żuczki, pająki, ślimaki i cała masa wszelkiego "żywego" będzie szczęśliwa w naszym stawie.

 

I kolejne zdjęcie z dzikiego stawu. Widać wyraźnie, że i tutaj liście żabiścieku atakują jakieś pasożyty, że nie jest to wszystko takie piękne i "sterylne" jak na zdjęciach w "pięknych i kolorowych czasopismach".
:->>>

 

I jeszcze jedno ujęcie na to leśne rozlewisko - to jest naprawdę płycizna - może z 30 cm głębokości!

 


 

Żabiściek jest rośliną pływającą, ale czuje się równie dobrze w płyciuteńkiej wodzie przy samym brzegu. Jego korzenie zakotwiczą się w miękkim mule, a roślinka będzie rosła jeszcze piękniej!

 


 

A tak wyglądał mój żabiściek w moim stawie w sierpniu 2003. Tę roślinkę dostałem w czerwcu 2003 od znajomych. Niestety, roślinka w końcu zżółkła i po prostu zamieniła się w kupkę gnijących łodyżek... Dziwne są wodne rośliny!

 

* * *

Wziąłem kilka roślinek żabiścieka z tego leśnego rozlewiska do mojego stawu. Może te roślinki będą chciały jednak u mnie rosnąć... Kiedyś o tym napiszę...

 

 


 

 Indeks nazw polskich
 
Indeks nazw łacińskichValid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional