Data powstania strony 6 IV 2001r.

Data ostatniej modyfikacji 30 V 2001r.


Strzałka wodna

oraz

Strzałka szerokolistna

Sagittaria sagittifolia

 

Sagittaria latifolia

 

Świadomie na tej stronie nie odróżniam od siebie tych dwóch gatunków roślin. Bo czyż dla mnie ma jakiekolwiek znaczenie jaka strzałka rośnie w moim stawie...?

 

Zdjęcie pochodzi ze strony
http://www.lysator.liu.se/runeberg/nordflor/485.html

 

Tak, tak, bo w moim stawie rośnie strzałka. Pojawiła się u mnie 26 VI 2000. Wykopałem ją kawałkiem deski z paskudnego, czarnego mułu przy brzegu leśnego jeziorka [ jak to jest, że czasami na brzegu jest śliczny piaseczek a czasami wstrętny muł - i to w tym samym jeziorku??? - niepojęte są prawa przyrody :-)) ]. Wybierałem roślinkę jak najmniej rozwiniętą, aby jak najłatwiej się u mnie przyjęła. Posadziłem ją w tym samym pojemniku, w którym rośnie przęstka, w prawie czystej glinie z niewielkim dodatkiem piasku. I co...? A no, niestety roślinka zaczęła usychać - a nie powinna, przecież to nie pierwsza roślina, która przeszła przez moje ręce i wszystkie pięknie rosną! Niestety, strzałka zaczynała marnieć mi coraz mocniej, wyglądało to tak, jakby usychała z braku wody - czyżbym aż tak mocno uszkodził jej system korzeniowy, że roślina ginie? Próbowałem ją ratować...

 

Zdjęcia pochodzą ze strony
http://dlp.cs.berkeley.edu/photos/flora/

 

Zastosowałem metodę stosowaną do roślin "lądowych" czyli obciąłem jej większość dużych liści, aby ograniczyć jej wielkość i zapotrzebowanie na wodę. Zostawiłem najmniejsze listki. Ale i to nie pomogło. Strzałka zanikła zupełnie. W sierpniu nie było po niej śladu.

I jak się okazuje lenistwo jest często przyczyną sukcesu. Pomyślałem sobie wtedy: "a właściwie to po co mam się babrać teraz z tymi korzeniami, zgniją i spokój".

 

Zdjęcia pochodzą ze strony
http://linnaeus.nrm.se/flora/mono/alismata/sagit/sagisag.html

 

A jednak nie! Wiosną'2001 zupełnie "z niczego" pojawił się nad gliną malutki listeczek, po tygodniu drugi. Z gliny wychyliły się też młode łodyżki przęstki. Rosną teraz wspólnie. Może to nie najlepszy pomysł, aby te rośliny rosły razem, ale przecież w przyrodzie też wszystko rośnie "razem", w jednej wielkiej Doniczce jaką jest nasza Ziemia.

 

1.

2.

Zdjęcie 1. pochodzi ze strony
http://www.naturjan.home.pl/roslinyzwierzeta/

Zdjęcie 2. pochodzi ze strony
http://www.terra.hu/haznov/jpg/Sagittaria.sagittifolia.1.html

 

3.

Zdjęcie 3. pochodzi ze strony
http://www.mbr-pwrc.usgs.gov/herbarium/sagittaria_latifolia.htm

 

Nie mam pojęcia czy ta strzałka jest wodna czy szerokolistna. I nic mnie to nie obchodzi. Po prostu się cieszę, że ta roślinka odżyła i mogłem napisać o niej tę opowieść. I kiedyś ją kontynuować...

 


 

 Indeks nazw polskich
 
Indeks nazw łacińskich







Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional