Data powstania strony 24 VI 2000r.

Data ostatniej modyfikacji 24 VI 2000r.

Przęstka pospolita

Hippuris vulgaris

Niestety, nie możesz powiększyć... Niestety, nie możesz powiększyć...

Zdjęcia pochodzą ze strony http://linnaeus.nrm.se/flora/di/hippurida/hippu/hippvul.html

 


Zdjęcia pochodzą ze strony http://dlp.cs.berkeley.edu/photos/flora/

 

 


 

Piękna roślinka! Aż się prosi by ją fotografować! I prośby są spełniane przez fotografów. W sieci można znaleźć dużo zdjęć tej roślinki. I co dziwne, na wszystkich zdjęciach jest raczej malutka. A książki różnie podają 30 cm , 1 m , 2 m (!!!!!????). Coś mi się zdaje, że ci, co piszą o 30 cm mają rację.
A to przypomnienie z 1 VIII 1999r. W kilka dni po posadzeniu w moim stawie.

*

Zobaczyłem ją pierwszy raz na zdjęciach w moich książkach i oczywiście w czasie moich wypraw bacznie się rozglądałem za malutkimi choineczkami rosnącymi w wodzie. Ale w rowach melioracyjnych, na brzegach glinianek, na podmokłych łąkach nigdzie jej nie spotkałem. Nie znalazłem jej także w leśnych, prawdziwych, dzikich jeziorkach. A przecież jest to roślina rosnąca dziko na całym świecie, i w Polsce też. Aż pewnego letniego dnia znalazłem to cudo w sklepie - takie roślinki są po kilka złotych - nie ma co się zastanawiać nad takim zakupem. Przęstka jest tak piękną rośliną, że musi rosnąć w każdym ogrodowym stawie.

Roślinkę posadziłem w płaskim pojemniku w glinie wymieszanej z piaskiem. Jak widać na zdjęciu z 1999 roku, pojemnik był posadowiony powyżej lustra wody, w samym rogu stawu. I na takim poziomie (w czasie deszczów poziom wody się podnosił i cały pojemnik był zalany wodą) roślinka rosła przez rok. Ale wiosna roku 2000 była tak upalna, że poziom wody w stawie miałem od początku wiosny bardzo niski. Denerwowało mnie to, że pojemnik jest zawsze nad wodą i muszę podlewać glinę, by nie skamieniała, więc przeniosłem pojemnik na inną półkę, na głębszy poziom - ok 10 cm głębokości. Wydaje mi się, że przęstka zaczęła rosnąć o wiele lepiej i wypuściła dużo nowych "choineczek".

Doskonale wiedziałem, że ta roślinka powinna rosnąć zanurzona w wodzie, ale...
Ja bardzo chciałem, by ona rosła w rogu stawu, wśród kamieni otaczających pojemnik. Niestety, ten poziom kamiennych półek jest bardzo rzadko zalany wodą - tylko po długich, ulewnych deszczach. Potem woda paruje, poziom wody się obniża i przęstka usychała z braku wody. Teraz rośnie wspaniale, a choineczki wychylające się wprost z wody wyglądają pięknie.
Posadźcie przęstkę do swoich jeziorek !

 Indeks nazw polskich
 
Indeks nazw łacińskichValid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional