Wszystkie umieszczone na tej stronie zdjęcia
wykonałem osobiście 13 VI 2004r. roślinom rosnącym
dziko w leśnym stawie.
All on this website (c) by Leszek Bielecki

Data powstania strony 20 XI 2004r.

Data ostatniej modyfikacji 20 XI 2004r.

Oczeret jeziorny

Schoenoplectus lacustris

lub inna nazwa

Scirpus lacustris

.

Znam tak wiele różnych zbiorników wodnych, jest ich tak wiele wokół mnie. I nigdy przez tak wiele lat nie spotkałem nigdzie oczeretu. A to, że ktoś napisze w książce o wodnych roślinach, że to "roślina popularna" to tak naprawdę nic nie znaczy, bo dla mnie przez sześć lat wcale nie była "popularna"...

I pewnego dnia zupełnie przypadkiem odkryłem kolejne leśne jezioro.

Tak naprawdę to nie jest jezioro ale "punkt czerpania wody". To jest sztucznie wykopany staw służący jako zbiornik wody dla straży pożarnej na wypadek pożaru lasu. Ale dla mnie to naprawdę nie ma znaczenia, że to jakiś punkt. Dla mnie jest ważne jakie tu rosną rośliny, co lata nad tą wodą i co w niej pływa.

Tę informację o punkcie podaję tu po to, by wiedzieć jakich miejsc warto szukać w czasie letnich wędrówek.

No i właśnie tego dnia po raz pierwszy w życiu zobaczyłem jak naprawdę wygląda oczeret jeziorny...

Spory staw, o regularnym prostokątnym kształcie, z dobrą (zamkniętą dla ruchu) dojazdową drogą. Absolutna cisza i spokój - cudowne miejsce, słychać tylko leśne ptaki i szum wiatru - jest tu naprawdę pięknie!

 

Z daleka widzę kępę oczeretu. Znam tę roślinę doskonale z książek, ze zdjęć i aż piszczę teraz z radości - wreszcie pierwszy raz w życiu zobaczyłem oczeret na własne oczy...

 

Kępa tej rośliny jest ogromna i wspaniała. Rośliny rosną zanurzone w wodzie i żadna z nich nie wychodzi na suchy brzeg. To typowa roślina wodna!

 

Widok na tę kępę od strony suchego lądu
:-))

 

No i tu widać wielkość tej rośliny - ja stoję na dość wysokim brzegu - około 1 metra nad wodą, a może trochę więcej. A rośliny sięgają mi do czubka głowy. A przecież są zanurzone w wodzie. Najmniej około 20 cm. Więc tak na oko wysokość łodygi to 2,5-3 metry. Sporo!

The by my wife!

 


 

Zrobiłem kilka zdjęć kwiatu tej rośliny - przypomina mi to trochę kwiaty situ rozpierzchłego - tylko, że są one znacznie większe.

 

Szkoda, że nie przyłożyłem tu swojej ręki by można było ocenić wielkość tego kwiatu, ale nie szkodzi - zrobię takie zdjęcie za rok i je tutaj wstawię.

 

No i zbliżenie na kwiat oczeretu. No cóż - wcale nie mówiłem, że te kwiaty są piękne! Ale na pewno oryginalne!!!

 

A jak zacząłem robić takie zbliżenia to i zrobiłem zdjęcie łodygom oczeretu wychodzącym z wody. Te łodygi mają około 1,5 cm średnicy! To nie jest roślina do miednicowego oczka wodnego!

 


 

Oczeret dość łatwo się rozrasta. W wielu miejscach widziałem nieduże kępy, które za kilka lat zarosną całe brzegi tego stawu.

 

Ale jeżeli już jakiś brzeg opanowała trzcina oczeret nie ma szans! Trzcina jest najpotężniejsza. Oczeret musi się zadowolić trochę mniej nasłonecznionym brzegiem.

 

Takie ładne zdjęcie na trzcinę na jednym brzegu i oczeret na drugim. Ciekawe kto wygra gdy się te dwa pasy roślin zetkną ze sobą!

Wygra trzcina! To pewne!

 

Tym bardziej wygra trzcina, gdyż oczeret na tym brzegu jest bezlitośnie niszczony przez człowieka! Po prostu JEST KOSZONY.

 

Tak musi być! Do tego brzegu w razie konieczności podjeżdżają strażackie wozy, wrzucają do wody węże i ciągną wodę - dostęp do wody musi był łatwy - więc trzeba usunąć wszelkie zielsko.

 

A ja korzystając z okazji patrzę jak wygląda przekrój takiej łodygi i podziwiam jej budowę - patrząc na proporcje wysokości i grubości łodygi jestem pełen podziwu - ludzie nie potrafią zrobić takiej konstrukcji!

 

* * *

I w takim to miejscu po raz pierwszy zobaczyłem oczeret w naturze. Oczywiście za tydzień przyjechałem w to samo miejsce z małą łopatką, ostrym nożem i plastikowym wiadrem. Małą sadzonkę tej rośliny wyciągnąłem z miękkiego mułu bez problemu. Posadziłem u siebie w stawie.. No i ciekawe czy oczeret będzie chciał rosnąć u mnie..... Kiedyś o tym tutaj napiszę...

 


 

 Indeks nazw polskich
 
Indeks nazw łacińskich







Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional