Data powstania strony 5 III 2001r.

Data ostatniej modyfikacji 22 III 2001r.

Kotewka, orzech wodny

Trapa natans

Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.terra.hu/haznov/htm/Trapa.natans.html

 


Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.cyf-kr.edu.pl/~ubkosins/

 

 


 

Kotewka jest objęta całkowitą ochroną. Nie można jej pozyskiwać z naturalnego środowiska. Jest to prawnie zabronione. Dotarły do mnie wieści, że istnieją sklepy, w których można tę roślinę kupić. Mam nadzieję, że ten towar pochodzi z hodowli a nie z rezerwatów przyrody!!!

Jeżeli nadarzy się Wam okazja spotkać tę roślinę w sklepie zachęcam do jej kupna. Jest to rodzima, europejska roślina. Odporna na mróz, na choroby. Nie będzie stwarzała żadnych problemów - będzie się czuła w Waszym stawie jak u siebie w naturze. A wygląda znacznie ciekawiej i dostojniej niż różne tropikalne cuda, które oferują niektóre sklepy, a z którymi nie wiadomo co zrobić na zimę!

Roślina ta rzeczywiście rodzi owoc podobny do orzecha. Jest on na surowo trujący. Stąd jej nazwa, ale i przekleństwo. Została wytrzebiona doszczętnie w wielu krajach dla swoich owoców.

I proszę się nie sugerować jej "pływającym" wyglądem. W rzeczywistości jest to roślina zakorzeniona w dnie. A na końcu długiej łodygi wyrasta taka przepiękna, duża rozeta liści. Niestety, z tą mrozoodpornością jest nie tak prosto jak z "porządnymi" pałkami, trzcinami, sitami... Roślina wytrzymuje podobno tylko mrozy do -5 stopni. Przy większych mrozach ginie, ale to podaję już na podstawie literatury. Za to odradza się z orzechów opadłych jesienią na dno stawu. Wiosną orzech wypuszcza korzenie, łodygę i roślina rośnie aż do powierzchni wody, w lecie zakwita drobnymi kwiatkami. Cóż, wiem o niej tylko tyle, ile wyczytałem w moich książkach. Nie będę ukrywał, że chciałbym napisać więcej na podstawie własnych doświadczeń !!! Może gdzieś niedługo kupię kotewkę???

 

 Indeks nazw polskich
 
Indeks nazw łacińskichValid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional