Wszystkie umieszczone na tej stronie zdjęcia wykonałem osobiście nad dzikim, leśnym jeziorkiem i w moim ogrodzie. All on this website (c) by Leszek Bielecki
|
Data powstania strony 8 VI 2001r. Data ostatniej modyfikacji 26 III 2006r. |
Jaskier wodny
(Włosienicznik wodny)
Ranunculus aquatilis
8 VI 2001r. Strona ta powstała pod wpływem listu jaki dostałem kilka dni temu z pytaniem... >W moim stawie na działce rekreacyjnej pojawiła się roślina o małych białych kwiatkach. W podręczniku wędkarskim znalazłem coś podobnego o nazwie jaskier wodny, ale nie mogę niczego znaleźć w internecie o takiej nazwie. Roślina ta szybko zarasta mój staw . Interesuje mnie (poprzez poznanie tej rośliny bliżej) jak utrzymać jej populację na pożądanym poziomie. No i
zacząłem szukać po moich książkach, w internecie i...,
coś znalazłem. Niestety, nie znam w ogóle tej roślinki,
nie miałem z nią nigdy żadnego kontaktu, więc i moje
informacje będą wyłącznie książkowe. A przecież
jaskier wodny jest rośliną rodzimą, rośnie w naszym
klimacie, w naszych wodach... Przybywa mi więc kolejna
roślina, którą będę szukał w "swoich
jeziorkach". |
* * *
W roku 2005 udało mi się wreszcie spotkać tę roślinę w dzikim, leśnym jeziorze. Czyli aż 4 lata później niż powstała ta strona! A przecież dość bacznie rozglądam się w poszukiwaniu nowych roślin. nie robię już tego oczywiście po to, by każdą roślinę posadzić w moim stawiku - bym chyba musiał posiadać ogród botaniczny z 10 stawami by to móc zrobić :-))) Teraz szukam nowych roślin by pokazać ich zdjęcia w mojej witrynie. Rozwijam ją już tyle lat, a nadal sprawia mi wielką radość, gdy mogę tu pokazać zdjęcia nowej rośliny wodnej zrobione przeze mnie.
Ale zacznijmy jak zwykle
od historii - tzn. gdy nie było jeszcze aparatów cyfrowych.....
:-))))
Rycina pochodzi z roku 1885.
Zdjęcie
pochodzi ze strony
http://www.zum.de/stueber/thome/band2/tafel_087.html
Nie bez powodu ten rysunek jest "poziomy" (rzadkość wśród tego typu rysunków) - bo i roślina jest "pozioma", tzn. jest to roślina pływająca, wystawiająca nad powierzchnię wody tylko swoje kwiatki, więc taka forma rysunku jest w pełni uzasadniona.
A teraz zapraszam już do moich zdjęć.
Na powyższych zdjęciach pokazałem tę roślinę jako całość. Ale to trochę tak, jakby pokazać zdjęcie całego łanu kwitnącego na żółto rzepaku (np. 10 hektarów) i podpisać "Rzepak" - takie zdjęcie jest oczywiście cudne bo pokazuje naprawdę coś wspaniałego, ale nie pokazuje ROŚLINY o nazwie rzepak! Więc teraz pokażę kilka zdjęć pojedynczej rośliny, jej wielkość, jej budowę, jej szczegóły z bliska.
Patrząc na te zdjęcia chyba się każdy ze mną zgodzi, że ta roślina nie bardzo (a wręcz całkowicie) nadaje się do ogrodowego oczka. Ale w stawie o średnicy np. 20 metrów??? Uważam, że w dużym stawie powinna rosnąć!
Wydaje mi się, że każda roślina jest w jakiś sposób piękna i chciałem to na tej stronie również pokazać prezentując pierwsze zdjęcia z przepięknym widokiem na ten leśny staw...
A to, że ma takie paskudne podwodne łodygi... no cóż, to jakby jej "korzenie" - tam po prostu nie trzeba zaglądać :))
* * *
Wyczytałem, że na całym świecie jest 850 gatunków jaskrów. A w Polsce, na wilgotnych łąkach, rośnie kilkanaście "lądowych" gatunków. I wszystkie kwitną na żółto - tak, tak... to właśnie jaskry "lądowe" tak pięknie "kłują w oczy" w maju i czerwcu swoją JASKRAWĄ żółcią na łąkach i nieużytkach. Jakiś gatunek jaskra "lądowego" rośnie także na moim północnym, "zachwaszczonym" brzegu. Prawda, że piękny ?
* * *
Szukając zdjęć do tej strony w światowym internecie natknąłem się na angielsko-języczną nazwę tej rośliny: crowfoot. "Crow" to wrona, a "foot" to noga, łapa, stopa... czyli ta roślinka to "wronia nóżka" :)) ???