Wszystkie umieszczone na tej stronie zdjęcia
 wykonała
Ewa Miłaczewska w lecie AD 2004
nad swoim stawem.
All on this website (c) by Leszek Bielecki

Data powstania strony 15 VIII 2004r.

Data ostatniej modyfikacji 15 VIII 2004r.

Żaba trawna

Rana temporaria

Jako wstęp do tej strony niech posłuży moje zdjęcie wykonane w roku 2003 i umieszczone na stronie "Rok 2003"

30 III 2003r. W zeszłym roku zupełnie niespodziewanie w moim stawie pojawiły się kijanki - w tym roku postanowiłem przypilnować jak to się dzieje...

No i niespodzianka...

Czy te dwie różne bryły są od różnych gatunków żab? Wszystko tak ładnie w książkach jest narysowane, ale po tych rysunkach niczego i tak nie potrafię rozpoznać - wkurza mnie to, że są one w ten sposób wydawane!!! Podobno [6] skrzek żaby trawnej unosi się w wodzie - czy ta kupa po lewej to skrzek żaby trawnej? A ta po prawej to żaby wodnej?

No i oczywiście do dziś tego na 100% nie wiem... bo właściwie bardzo trudno jest zaobserwować (mając nawet staw pod nosem) kiedy i jak zachodzą przemiany skrzeku w kijanki i w maluteńkie żabki - to po prostu dzieje się tak powoli, ale i tak nieustannie jak rośnięcie trawy.

Skrzeku ubywa, przybywa kijanek, potem one znikają, pojawiają się mikroskopijne żabki, one też znikają nim się uda je od siebie w jakiś sposób odróżnić.... Przyznam, że Ewa (zapraszam do Jej Morza Kaspijskiego ) miała bardzo dużo cierpliwości i całkiem sporo szczęścia by zrobić te zdjęcia! Zapraszam!

 

Tło to kartka z zeszytu w kratkę. Takie maleństwo bardzo trudno wypatrzyć w trawie na brzegu jeziorka. Wiem coś o tym, bo sam czasami natrafiam u siebie na ropuszki tej wielkości

 

A i w wodzie takie maleństwo ledwie można dostrzec - obok, po lewej, pływa w wodzie maluteńkie urwane skrzydełko jakiejś muchy - widać przez porównanie jaka ta żabeczka jest malutka.

 

Po kilku tygodniach żabka robi się całkiem duża. I już jest prawdziwą żabą a nie jakąś półprzeźroczystą galaretką :-)

 

Prawda, że to zdjęcie jest bardzo sympatyczne - czy nie przypomina ono trochę zdjęć żabki rzekotki?

 

Taka żabka już zupełnie swobodnie daje sobie radę na lądzie, ale w dalszym ciągu jest bardzo mała i trudna do zauważenie w gęstej zieleni.

 

Te nieduże, młode żaby i tak wolą jeszcze wodę - są jeszcze zbyt niedojrzałe by całkowicie opuścić środowisko gdzie się urodziły. Po krótkim pobycie na lądzie wracają do wody.

 

Ale wcale nie mają zamiaru zapuszczać się w głębiny jak żaby wodne - wolą pozostawać w pobliżu brzegu. I nic dziwnego - przecież to w końcu żaby lądowe.

 

A poza tym - na brzegu jest znacznie więcej różności do zjedzenia - jakieś muchy, osy, inne owady.

 

A to już prawie dorosła żaba trawna. Piękna i pewnie szczęśliwa, że miała to szczęście, by jako jedna z tysięcy kijanek stać się dorosłą żabą.

 

Oto dorosła żaba trawna w swoim naturalnym środowisku. Dzika łąka, gęste zarośla to jej świat. Poluje tu na owady, ślimaki, dżdżownice. Przesypia zimę zakopana w mule na dnie jezior lub rzek. Ale niektóre żaby szukają zimowiska na lądzie.

 

Przebudzi się wczesną wiosną, by znów szukać kawałka wolnej od lodu wody, by znaleźć partnera i odbyć gody. I znów w stawach ogrodowych pojawi się skrzek... A za kilka tygodni malutkie żabeczki.... I tak będzie przez kolejne tysiące lat...

No, chyba, że jednak nam się uda TO zrobić...

 

* * *

Więc niech w naszych ogrodach będą niewielkie stawiki, by te żaby miały miejsce na odbycie godów. Kijanki po kilku tygodniach znikną, zamienią się w żabeczki, niektóre przeżyją... Wyrosną z nich dorosłe żaby. Miło będzie wieczorem lub w czasie deszczowego dnia zobaczyć taką żabę wychodzącą na polowanie spod krzaków, pod którymi absolutnie się nie spodziewaliśmy, że tam ma mieszkanie :-)

No i jeszcze jeden warunek, by żaba trawna nas pokochała - niech nasze ogrody nie będą wygolonymi na łyso trawnikami, psikamymi co tydzień mniszkiem... Wprowadźmy tam trochę dzikości, pozwólmy w jakimś kącie na to, by rośliny się mogły rozrosnąć, może zostawić trochę miejsca na jakieś "chwastowisko" - może właśnie tam znajdzie swoje miejsce do życia "nasza" żaba trawna???

 


Żaba trawna (jak i wszystkie płazy i gady) jest w Polsce pod ochroną!!!
Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional