Data powstania strony 29 IX 2006r.

Data ostatniej modyfikacji 11 X 2007r.

Zalotka bia³oczelna

Leucorrhinia albifrons

Zalotka bia³oczelna to wa¿ka trudna do zauwa¿enia, rzadka, pod ochron±. Nie ³atwo j± spotkaæ, a je¶li nawet kto¶ bêdzie mia³ to szczê¶cie, mo¿e jej po prostu nie zauwa¿yæ... No bo kto by siê zachwyci³ czarn± wa¿k±...

Ale Ewa mia³a to szczê¶cie, ¿e spotka³a tê wa¿kê i zrobi³a jej piêkne zdjêcia! Pamiêtajcie - ta wa¿ka to rzadko¶æ!!!

Zalotka bia³oczelna Leucorrhinia albifrons jest wa¿k± CHRONION¡ i wprawdzie wystêpuje rzadko, ale zw³aszcza na pó³nocy kraju, w pewnych ¶rodowiskach, takich jak na przyk³ad jeziora lobeliowe bywa do¶æ liczna. Jeziorko le¶ne, nad którym spotka³am bardzo wiele tych zalotek znajduje siê we wschodniej czê¶ci centralnej Polski, w powiecie Miñsk Mazowiecki. Jest to jeziorko, a w³a¶ciwie zalane wod± wyrobisko po torfie. Woda tego jeziorka jest przejrzysta, ale zabarwiona od torfu na kolor s³abej herbaty.
Brzegi jeziorka z trzech stron porastaj± szuwary, teren jest grz±ski i niedostêpny, ze wschodniej strony brzeg jest wy¿szy, po³o¿ony na wydmie poro¶niêtej lasem. St±d dostêp do wody jest ³atwy, pomijaj±c fakt istnienia tam wielu mrowisk pe³nych milionów ¿ar³ocznych mrówek. Wszystko to razem powoduje, ¿e ludzie nad to jeziorko zachodz± rzadko. Nawet w czasie upa³ów.

 

 Samiec male

Zalotka bia³oczelna jest niewielk±, do¶æ niepozorn± wa¿k±. Ma 39 mm d³ugo¶ci i 64 mm rozpiêto¶ci skrzyde³. Siedz±ca na ro¶linie jest czêsto trudna do zauwa¿enia. Jest czarna, samice maj± sk±py ¿ó³ty rysunek na odw³oku, a samce szarob³êkitny nalot u jego nasady.
17 czerwca, w piêkny, upalny, s³oneczny dzieñ nad wod± unosi³o siê kilkadziesi±t wa¿ek. W¶ród nich samce zalotek bia³oczelnych wyró¿nia³y siê bojowym nastawieniem. Ze swoich niewielkich terytoriów przepêdza³y skutecznie nawet znacznie wiêksze wa¿ki czteroplame. Poza momentem, gdy atakowa³y inne samce w locie, raczej chêtnie przesiadywa³y na ga³±zkach rosn±cych tu¿ nad wod± brzózek, szczególnie chêtnie wybieraj±c ga³±zki suche i bezlistne. St±d ³atwo by³o broniæ terytorium i wypatrywaæ samic, które prowadzi³y znacznie bardziej skryty tryb ¿ycia.
Kiedy samce siada³y ty³em do mnie, widzia³am ich ciemne pterostigmy z bia³ymi ¿y³kami odchodz±cymi od nich w kierunku na zewn±trz skrzyde³. Te w³a¶nie ciemne pterostigmy odró¿niaj± je na pierwszy rzut oka od podobnych do nich, ale jeszcze rzadszych zalotek sp³aszczonych Leucorrhinia caudalis, których pterostigmy s± bia³e. Widaæ te¿ by³o wyra¼nie szaroniebieskie zabarwienie nasady odw³oka, który nastêpnie przewê¿a³ siê i ponownie lekko rozszerza³. Na koñcu czarnego odw³oka znajdowa³y siê charakterystyczne dla tego gatunku bia³e narz±dy analne.
Czasem dawa³o siê wa¿ki te zauwa¿yæ na li¶ciach turzyc i sitowiu. Widziane z przodu i z boku prezentowa³y kremowobia³e zabarwienie czo³a, od którego pochodzi nazwa tych zalotek, choæ bia³e czo³a maj± równie¿ inne zalotki.
Przy bli¿szym przyjrzeniu siê dosz³am do wniosku, ¿e dojrza³e samce zalotki bia³oczelnej maj± czarne oczy z b³êkitnym blaskiem, opalizuj±cym, widocznym pod ka¿dym k±tem nieco inaczej.
Miesi±c pó¼niej by³am nad jeziorkiem kolejny raz. Zalotek bia³oczelnych by³o ci±gle sporo. Uda³o mi siê zrobiæ ³adne zdjêcie samca siedz±cego na nas³onecznionym sitowiu na tle ciemnej, zacienionej wody.
A rok pó¼niej to piêkne zdjêcie przys³a³ mi Piotr Miko³ajczuk. Widaæ tu wspaniale, ¿e szaroniebieskie zabarwienie pierwszych segmentów odw³oka to delikatne, puszyste ow³osienie.

 

 Samica female

Sfotografowa³am te¿ w 2006 r. samicê, która ma takie samo bia³e czo³o jak samiec, na jej czarnym odw³oku u nasady widnieje kilka ¿ó³tawych plamek, a na koñcu bia³e narz±dy rozrodcze. Oczy samicy s± br±zowe. Jej skrzyd³a s± lekko za¿ó³cone u nasady, pterostigmy czarne, a od nich w kierunku na zewn±trz skrzyde³ biegn± bia³e ¿y³ki tak samo jak u samca.
I znowu, rok pó¼niej, Piotr przys³a³ mi kilka zdjêæ samicy zalotki bia³oczelnej. Wybra³am spo¶ród nich te dwa. Na tym widaæ doskonale ¿ó³tawy rysunek na odw³oku i bia³e narz±dy analne.
Na tym za¶ - czarne nogi tej wa¿ki i za¿ó³cone u nasady skrzyd³a.

 

Para

Piotrowi uda³o siê równie¿ zrobiæ zdjêcia pary. Spo¶ród licznych zdjêæ wybra³am to jedno. Na nim dobrze widaæ ró¿nice w ubarwieniu samca i samicy.

Trzeba przyznaæ, ¿e Piotr robi zdjêcia wspania³e. Na obserwacje wa¿ek po¶wiêca ka¿d± woln± chwilê, robi setki zdjêæ dziennie i zawsze znajdzie po¶ród nich co¶ wyj±tkowego. 
Zalotki bia³oczelne wystêpuj± w Polsce od po³owy maja do po³owy lipca. We wschodniej Polsce, gdzie zima koñczy siê pó¼niej, ale za to wcze¶niej zaczyna, okres wystêpowania wszystkich gatunków wa¿ek jest zdecydowanie krótszy. A jednak 17 lipca, upalnego lata 2006 r. zalotki ci±gle by³y i ci±gle wystêpowa³y licznie, widzia³am ich walki o terytorium, a tak¿e pary kopuluj±ce w locie i ro¶linach.
 

* * *

No i proszê - wa¿ka chroniona i rzadka, a Ewa pisze, ¿e nad tym jeziorem wystêpowa³y licznie! Jak wiele zale¿y od nieska¿onego ¶rodowiska, od ciszy i spokoju. Takie jezioro bez setek wczasowiczów daje szansê na prze¿ycie zagro¿onym gatunkom ro¶lin i zwierz±t. Dobrze, ¿e s± takie jeziora!

Dziêkujê za zdjêcia i opracowanie!

 

  Wszystkie zdjêcia jakie pokazujê na moich stronach s± robione wa¿kom ¿ywym i nie z³apanym.  

  Wszystkiego o wa¿kach mo¿ecie dowiedzieæ siê tutaj
Almanach wa¿kowy czyli wszystko o wa¿kach
 



Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spe³nia standardy kodu HTML 4.01 Transitional