Data powstania strony 31 III 2007r.

Data ostatniej modyfikacji 31 III 2007r.

Szablak zwyczajny

Sympetrum vulgatum

Szablak zwyczajny jest pospolity... Ale chyba najmniej rzucający się w oczy ze wszystkich czerwonych szablaków. Ot, taki ceglasto-brązowy kolor, nie jaskrawy, raczej taki brudny...

Szablaki zwyczajne to bardzo pospolite ważki występujące nad wszelkiego typu wodami, jednak wolą one akweny o niezbyt gęstej roślinności. Na początku, tuż po założeniu oczka wodnego, napotykałam mniej więcej podobne ilości szablaków zwyczajnych Sympetrum vulgatum i podobnych do nich szablaków późnych (podobnych) Sympetrum striolatum, będących ważkami typowo pionierskimi. Obecnie, w miarę zarastania oczka, ilość szablaków podobnych zmalała, natomiast szablaków zwyczajnych jest ciągle dużo. Ważki te pojawiają się w lipcu i latają do października – w okolicach, w których je obserwuję, zwykle kończą loty we wrześniu.
 

Samiec male

Charakterystyczne cechy tych szablaków to: czerwone odwłoki samców; brązowe, jednolicie ubarwione tułowie; czarne nogi z wyraźnym żółtym pasem po zewnętrznej stronie. Na głowie występuje klinowatego kształtu szew pomiędzy jasnym czołem a okiem. To cecha bardzo ważna, która pozwala na łatwe odróżnienie ich od bardzo do nich podobnych i nawet od tego podobieństwa kiedyś nazywanych – szablakami podobnymi Sympetrum striolatum, które tego ciemnego, klinowatego szwu nie mają.
Wszystkie omówione cechy widzimy na zdjęciu obok, przedstawiającym dojrzałego samca.


Tu natomiast widzimy zdjęcie młodego, jeszcze niewybarwionego samca.
W pobliżu jego tylnej stopy na kwiatach funkii żerują sobie spokojnie dwie małe, rude mrówki.

 

Samica female

Na tej fotografii widzimy starszą, brązowo-czerwonawą samicę, ubarwioną niemal tak jak dojrzały samiec, z wyraźnie widocznym szwem między okiem a czołem.
To ta sama samica siedząca bokiem. Tu doskonale widać ujście narządów płciowych znajdujące się między ósmym i dziewiątym segmentem odwłoka.
Młoda samica siedząca na kwiatostanie białego łubinu ma jeszcze jasne ubarwienie.
Opisywany tu charakterystyczny dla gatunku, klinowaty szef najlepiej widać na zdjęciu jej głowy.

 

Zachowania rozrodcze

Często widywałam takie zwisające z zielnych roślin tandemy. Wisiały bez ruchu, nie wiadomo przed kopulacją, czy też po.
Udało się również zrobić zdjęcie kopulującej pary.
Składanie jaj odbywało się najczęściej nad wodą i przebiegało różnie, czasem w tandemie, czasem samica składała jaja sama – zapewne bacznie obserwowana przez siedzącego gdzieś w pobliżu samca.

* * *

I to wszystko. Koniec z szablakami... Chyba że uda się zrobić jakieś doskonałe zdjęcia. Zobaczymy, co przyniesie kolejny ważkowy sezon.
Dziękuję za zdjęcia i opracowanie!



  Wszystkie zdjęcia jakie pokazuję na moich stronach są robione ważkom żywym i nie złapanym.  

  Wszystkiego o ważkach możecie dowiedzieć się tutaj
Almanach ważkowy czyli wszystko o ważkach
 



Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional