Data powstania strony 22 X 2005r.

Data ostatniej modyfikacji 14 II 2007r.

Pałątka zielona

Lestes viridis

Ileż trzeba mieć cierpliwości by robić zdjęcia pałątkom, a ileż potem, w domu, przy literaturze, przy komputerze by z setek zdjęć wybrać kilka udanych, a na nich rozpoznać "co to w ogóle jest".

Te zdjęcia to wiele, wiele godzin spędzonych z aparatem nad wodą, spędzonych na pilnej obserwacji wszystkiego co lata nad stawem, na próbach podejścia płochliwych ważek. A potem analiza - wyszukiwanie różnic między poszczególnymi gatunkami, każdy autor coś innego uznaje za ważne, każdy podaje inne przykłady, a popularne książki w ogóle nie podają żadnych informacji o pałątkach - któż by się zajmował takim drobiazgiem???
Chyba tylko Ewa!!! Dziękuję za fantastyczne zdjęcia!!!

Jeszcze nie przestały nas odwiedzać pałątki południowe, jak około 15 sierpnia (2005r.) pokazały się pierwsze pałątki zielone Lestes viridis, których początkowo nie odróżniałam od pałątek południowych. Prawdę mówiąc, miałam je wszystkie za zielone i dopiero analiza zdjęć na komputerze spowodowała, że ku mojej ogromnej radości zauważyłam różnicę. A już zastanawiałam się, po co fotografuję ciągle te same ważki, skoro moim aparatem nie dam rady zrobić im lepszego zdjęcia.

No tak - lepsze to one nie są, ale warto było!

 

Pałątki zielone są ubarwione bardzo podobnie do pałątek południowych lecz pterostigmy na ich skrzydełkach są całkowicie jasne.
Pałątka południowa Pałątka zielona

 

Pałątki zielone są nieco mniejsze od pałątek południowych. Odwłoki samców są wyraźnie cieńsze niż odwłoki samic.
Mam wrażenie, że ta różnica grubości odwłoków jest u pałatek zielonych dużo wyraźniejsza niż u innych pałątek.
Na tym zdjęciu widoczny jest pakiet spermy umieszczony przez samca we wtórnym aparacie kopulacyjnym. Po ten pakiet pochwycona już za przedtułów samica za moment sięgnie.
Trudno zrobić im dobre zdjęcia, bo prowadzą skryty tryb życia. Są płochliwe i nie pozwalają na zbliżenie obiektywu, zrobienie zdjęcia przedstawiającego kopulację było naprawdę trudne.

 

Oba gatunki pałątek współwystępowały nad naszym stawikiem (patrz: Morze Kaspijskie Ewy ). Samotne jeszcze samce utrzymywały niewielkie rewiry, ale odległość około 70 cm od kolegi z własnego gatunku jak i od kuzyna :-)) stanowiła odległość bezpieczną, wystarczającą, aby nie przepędzały się nawzajem.


Samiec male

A oto zdjęcie samca o całkowicie zielonej barwie, ciemniejszej i połyskliwej z wierzchu, jaśniejszej i matowej na spodzie śród- i zatułowia, z doskonale widocznym błyszczącym ząbkiem na matowym, jasnozielonym tle boków śródtułowia. Ten ząbek, jak również: jasne pterostigmy, brązowe nasady skrzydeł, całkowicie zielony odwłok to cechy charakterystyczne samców tego gatunku. Nogi pałątek zielonych często są wyraźnie jasne, zwłaszcza po wewnętrznej stronie.
Następne dwa zdjęcia samca pokazują przede wszystkim budowę głowy, niebieskie oczy i trzy małe przyoczka między nimi. A zrobione były nad naszym Morzem Kaspijskim 10 września, kiedy to pojawiły się znowu po dłuższej przerwie.


Samica female

Samica pałątki zielonej jest ubarwiona tak samo jak jej partner. Ma jednak grubszy odwłok i nawet na zdjęciu przedstawiającym stronę grzbietową widoczne są inne niż u samca narządy analne.
 

 

* * *

Dziś pokazaliśmy czwarty gatunek pałątki występujący w Polsce. A jest ich pięć gatunków. Powiem na koniec, że Ewa ma zdjęcia WSZYSTKICH pałątek, więc pewnie ostatnia pałątka pojawi się w mojej witrynie niedługo!!!

 

 

 

  Wszystkie zdjęcia jakie pokazuję na moich stronach są robione ważkom żywym i nie złapanym.  

  Wszystkiego o ważkach możecie dowiedzieć się tutaj
Almanach ważkowy czyli wszystko o ważkach
 



Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional