Data powstania strony 25 IX 2005r.

Data ostatniej modyfikacji 13 II 2007r.

Pałątka południowa

Lestes barbarus

Trzeci gatunek pałątek w mojej witrynie przedstawia Ewa. Te pałątki na szczęście można dość łatwo odróżnić od poprzednich.... Ale o tym to opowie Ewa osobiście - Zapraszam!

 

Pod koniec lipca zaczęły się pojawiać istoty niezwykle delikatne i nieśmiałe - to pałątki południowe Lestes barbarus. Są to ważki długości 4,5 cm o rozpiętości skrzydeł do 6 cm, a więc są to ważki największe wśród pałątek. Są ubarwione zielono, jaśniejsze od spodu z wierzchu pełne blasku, który z wiekiem nabiera czerwono-miedzianego koloru.

 

Od innych pałątek odróżniają je przede wszystkim dwubarwne (biało-brązowe) pterostigmy.

 

Samica female

Odcień zieleni tych ważek jest zbliżony do koloru traw, wśród których chętnie przebywają i są wówczas właściwie niewidoczne. Na trawach i gałązkach krzewów znajdowałam je zwykle dość przypadkowo. Na ogół dopiero po zauważeniu jakiegoś ich ruchu.
Na zdjęciu widać wyraźnie walwy i pokładełko, którym samica będzie składała jaja w tkanki roślin.


Łatwo było im robić zdjęcia nawet z 5 cm, bo te urocze istoty robiły wrażenie jakby zamarły w bezruchu. Miały przy tym minę mówiącą "tylko ci się zdaje, że mnie widzisz, tak naprawdę mnie tu wcale nie ma". Tak zachowywały się i zielonookie samce i również zielonookie samice.
Zdjęcia obok przedstawiają kopulację pałątek południowych w charakterystycznej dla ważek pozycji serduszka.


I widać teraz, że samiec i samica są identyczne jeżeli chodzi o ubarwienie. Pewnie jakieś różnice są, ale są nie dostrzegalne.

 

A to jest zdjęcie tandemu przygotowującego się do składania jaj tuż obok czającej się samicy pająka krzyżaka.

Skończyło się to zresztą źle dla pajęczycy, wstyd przyznać - za moją przyczyną. Siedziała na tym usychającym pędzie kwiatowym niebieskiego irysa syberyjskiego kilka dni i wiele drobnych ważek musiało salwować się ucieczką w ostatniej chwili. Za polowanie na moje ulubienice dostała w końcu pstryczka, wpadła do wody i stała się łupem żaby. Ano, kto mieczem wojuje...Samiec male

Samce pałątek południowych nie róznią się ubarwieniem od swych partnerek.


Jedyna zaobserwowana różnica, to narządy rozrodcze, na tym zdjęciu doskonale widoczny wtórny aparat kopulacyjny. 

* * *

Nie wiem czy pałątki południowe latały nad moim stawem. Prawdę powiedziawszy takim drobiazgiem nigdy się bliżej nie zajmowałem, tyle tego lata nad wodą w upalną niedzielę...
Dobrze, że Ewa podjęła się tego trudnego zadania - Dziękuję!

 


 

  Wszystkie zdjęcia jakie pokazuję na moich stronach są robione ważkom żywym i nie złapanym.  

  Wszystkiego o ważkach możecie dowiedzieć się tutaj
Almanach ważkowy czyli wszystko o ważkach
 Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional