Data powstania strony 28 VIII 2005r.

Data ostatniej modyfikacji 28 VIII 2005r.

Pałątka niebieskooka (podobna)

Lestes dryas

 

Pałątki niebieskookie Lestes dryas pojawiły się w tym roku (2005) nad naszym "Morzem Kaspijskim" (patrz: Morze Kaspijskie Ewy wkrótce po rozpoczęciu się kalendarzowego lata. Piszę "pojawiły się", bo wprawdzie w ubiegłym roku obserwowałam składanie jaj, ale w tym roku nie dostrzegłam wylinek na nadwodnych roślinach. Oznacza to, że pałątki te mogły przylecieć nad nasze oczko wodne jako osobniki dorosłe. Jest również możliwe, że malutkie wylinki przegapiłam lub zabrał je wiatr.

 

Pałątki podobne to niewielkie ważki długości ok. 45 mm i niewiele większej rozpiętości skrzydeł.
Zauważyłam je w sobotę, 2 lipca. Samce mają połyskujące złotem zielone tułowie i odwłoki. Dwa ostatnie człony odwłoka są niebieskie, ten sam kolor ma pierwszy segment odwłoka (od strony tułowia) i boki drugiego oraz zatułów. Oczy samców są niebieskie - co jest charakterystyczne dla wielu gatunków ważek - stąd też nowa nazwa tej pałątki.

 

Ubarwienie samiczek jest zielone z miedzianym połyskiem ich śródtułowia i wierzchniej strony odwłoka. Odwłoki samic są nieco grubsze niż odwłoki samców a ich oczy są zielone.

 

Pałątki łączyły się w pary a następnie przystępowały do składania jaj w tzw. tandemie - co oznacza, że samica cały czas była trzymana przez samca za przedtułów specjalnymi przydatkami analnymi umieszczonymi na końcu odwłoka. Przydatki te (u każdego gatunku ważek inne) idealnie, jak klucz do zamka, pasują do kształtu głowy lub przedtułowia samicy.
Uniemożliwia to pochwycenie samicy innego gatunku a tym samym wyklucza krzyżowanie się gatunków. Składanie jaj w tandemie spotykane u pałątek, podobnie jak u wielu innych gatunków ważek ma na celu przypilnowanie wierności małżonki i zapewnienie sobie własnego potomstwa.

 

 

Stara nazwa "pałątki podobne" pochodziła z podobieństwa tych ważek do pałątek pospolitych. Nowa nazwa lepiej opisuje tę ważkę, u której jasnoniebieskie oczy silnie kontrastują z ciemną głową. Pałątki pospolite natomiast pojawiły się nad moim stawikiem tydzień później.

 

 

  Wszystkie zdjęcia jakie pokazuję na moich stronach są robione ważkom żywym i nie złapanym.  

  Wszystkiego o ważkach możecie dowiedzieć się tutaj
Almanach ważkowy czyli wszystko o ważkach
 



Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional