Data powstania strony 9 XII 2005r.

Data ostatniej modyfikacji 9 XII 2005r.

Pałątka mała

Lestes virens

No i jednak udało się Ewie sfotografować i rozpoznać na swoich zdjęciach wszystkie polskie pałątki. Było to bardzo trudne. I nie tylko samo ich fotografowanie. Bo chyba jeszcze trudniejsza praca czekała ją w domu przy komputerze i literaturze (że nie wspomnę o jej zdobyciu!!!). To jest dziesiątki godzin pracy spędzonych na czytaniu, porównywaniu, szukaniu na zdjęciach cech szczególnych opisanych w literaturze.

Dziękuję Ewo za wykonaną ogromną pracę!

 

Mała wycieczka rowerowa do śródleśnego jeziorka położonego pomiędzy wydmami zaowocowała spotkaniem jeszcze jednych pałątek, ostatnich już spośród występujących w Polsce - pałątek małych Lestes virens. I znowu, fotografując je na roślinach nadwodnych nie byłam pewna, co fotografuję. Słońce miałam w oczy, bardzo trudno było ustawić się tak, by mieć właściwe światło. Pałątki wydawały mi się malutkie, ale złożyłam to na karb braku skali porównawczej, dodatkowo jeziorko było ogromne w porównaniu do naszego oczka wodnego (patrz: Morze Kaspijskie Ewy.

Trochę zastanowiło mnie to, że nawet łątka dzieweczka Coenagrion puella wydała mi się jakby większa niż zwykle... ki diabeł?

 

 

I znowu dopiero na komputerze dostrzegłam, że te zielone pałątki mają brązowe pterostigmy a samce mają niebieskawe tylko dwa ostatnie segmenty odwłoka, ale nie również pierwsze jak pałątki zwyczajne.
Ależ te samce mają niebieskie, wręcz granatowe oczy! Doskonale widać również trzy położone między oczami złożonymi malutkie, czarne, błyszczące przyoczka oraz maciupeńki aparat gębowy.
Za to samica nie różniła się niczym istotnym od innych samic pałątek.

 

 

A parka do składania jaj na sitowiu zabierała się tak jak wszystkie pałątki.Na zdjęciu tym znakomicie widać pokładełko i walwy.

 

Cóż - tylko 4 zdjęcia... Może za rok będzie więcej...
Przecież już niedługo będzie znów lato!!!

 

 

  Wszystkie zdjęcia jakie pokazuję na moich stronach są robione ważkom żywym i nie złapanym.  

  Wszystkiego o ważkach możecie dowiedzieć się tutaj
Almanach ważkowy czyli wszystko o ważkach
 



Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional