Data powstania strony 19 IX 2009r.

Data ostatniej modyfikacji 19 IX 2009r.

Lecicha południowa

Orthetrum brunneum


To była PRAWDZIWA przygoda z ważkami. Pierwsza samodzielnie sfotografowana ważka i od razu rzadki okaz! Ewelina M. sfotografowała ją podczas wakacyjnego pobytu w Zamościu w połowie lipca 2009 roku. Nie wiedziała, że powinna zrobić zdjęcie biotopu. Pierwsze zdjęcie zrobiła aparacikiem z telefonu komórkowego i natychmiast wysłała je do swego chłopaka Piotra Mikołajczuka. Piotr aż przysiadł, bo nie miał tej ważki w swojej kolekcji fotografii. Prosił, aby Ewelina zrobiła tyle zdjęć ile zdoła. Zdołała zrobić tylko trzy wyraźne zdjęcia. Wydawałoby się - pech... a tu okazało się, że z tych trzech zdjęć da się zrobić całkiem niezłą dokumentację.


Lecicha południowa Orthetrum brunneum to ważka średniej wielkości, ma około 45 mm długości i 68 mm rozpiętości skrzydeł. Samce są nieco dłuższe od samic. Ważki te żyją głównie nad wodami płynącymi z niezbyt bogatą roślinnością. Lubią rowy z ciepłą wodą, np. odprowadzające wody pokopalniane. Często siadają na gołej ziemi w pobliżu wody, co widać również na zdjęciach Eweliny. Ważki te spotykamy od czerwca do sierpnia.
W Polsce
lecicha południowa Orthetrum brunneum występuje na obszarze południowym (mniej więcej w południowej "połówce" Polski), z wyjątkiem obszarów górskich. Coraz częściej zalatuje nieco bardziej na północ, aż po wybrzeże Morza Bałtyckiego, ale spotyka się ją rzadko.


Samiec male

Typowe dla wszystkich lecich jest przysiadanie na gołej, niezarośniętej ziemi.


Z tej odległości widać, że samiec Orthetrum brunneum jest całkowicie niebieski.
Pokryty jest w całości woskowym pudrem, ma przezroczyste, bezbarwne skrzydła.
Boki tułowia też są całkowicie niebieskie, bez żadnych pasów innej barwy. Podobna do niej lecicha mała O.coerulescens ma na tułowiu brązowe pasy.
Czoło tej ważki jest jasne, białawe z niebieskawym odcieniem. Oczy są całe ciemnoniebieskie.
Na tym fragmencie zdjęcia pozwoliłam sobie zaznaczyć kołem i przyciemnić komórki w obszarze między żyłkami radialnymi (Rs i Rspl), gdzie występuje podwójny rząd komórek. Podobna, również niebieska i również rzadka, lecicha mała O.coerulescens, ma tym miejscu pojedynczy rząd komórek. Jest to decydująca cecha przy odróżnianiu tych dwóch podobnych lecich.
Pterostigma O.brunneum jest jasnobrązowa i ma około 3 mm długości. Nasady skrzydeł są niebieskie, tak jak całe ciało tej ważki.
 

Samica female

Ewelinie udało się zrobić zdjęcie samicy podczas składania jaj. Samica jest koloru piaskowego, środkiem odwłoka biegnie cienka ciemniejsza linia, w tylnej części każdego z segmentów znajdują się z obu stron tej linii malutkie ciemne punkciki.
Tułów w całości jest takiego samego koloru jak odwłok. Czoło także jest piaskowe, a oczy niebieskie - nieco jaśniejsze niż u samca.
Zdjęcie to jest obróconym fragmentem zdjęcia pary widocznego poniżej.


Para

Tu widzimy, jak samica składa jaja zrzucając je na płytką wodę. Robi to pod nadzorem samca, który unosi się tuż nad nią, przez co znalazł się zbyt blisko obiektywu aparatu wycelowanego na samicę i jest na tym zdjęciu mniej ostro widoczny.


Takie "cudowne rozmnożenie" poprzez kadrowanie fragmentów trzech zdjęć pozwoliło nam przyjrzeć się tej ważce całkiem dokładnie. Najpewniej uda się jeszcze rozbudować tę stronę w następnych latach.

* * *


W ten sposób mamy już strony wszystkich czterech lecich występujących w Polsce. Głównie dzięki temu, że Ewelina zaraziła się pasją Piotra. Mam nadzieję, że pojawi się w mojej witrynie jeszcze wiele jej zdjęć.
Dziękuję Ewelino!



  Wszystkie zdjęcia jakie pokazuję na moich stronach są robione ważkom żywym i nie złapanym.  

  Wszystkiego o ważkach możecie dowiedzieć się tutaj
Almanach ważkowy czyli wszystko o ważkach
 



Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional