Data powstania strony 22 IX 2005r.

Data ostatniej modyfikacji 22 IX 2005r.

Lecicha mała

Orthetrum coerulescens

Trzeba umieć się rozglądać, trzeba umieć patrzeć, trzeba się nauczyć WIDZIEĆ... Tak trzeba postrzegać świat by dostrzec lecichę małą. Ale o tym opowie Ewa - zapraszam!

 

Było to 28 lipca 2005r. Nad naszym "Morzem Kaspijskim" pojawili się goście niecodzienni - para ważek rzadkiego gatunku - lecicha mała. Ona, szarobeżowa, uwijała się przy składaniu jaj, zrzucając je w locie na mech torfowiec, rosnący przy brzegu oczka. On, niebieski, pilnował swojej partnerki.
Zaczęłam ustawiać aparat i zanim zdążyłam zrobić pierwsze zdjęcie samiczka gdzieś przepadła.
Niestety, samiec był równie płochliwy. Siedział jeszcze przez kilka sekund na łodydze situ. Zrobiłam mu jedno jedyne zdjęcie z odległości ponad metra. To wszystko!!!
Najdelikatniejsza, na jaką mogłam się zdobyć, próba zbliżenia wywołała natychmiastową ucieczkę. Samczyk błyskawicznie zniknął między drzewami.

 

Wiedziałam tym razem co fotografuję, wiedziałam, że jest to lecicha mała - ważka rzadko spotykana. I bardzo mi żal, że zrobiłam jej tylko to jedno zdjęcie.
samiec male

 

A ja pokażę to jedno, historyczne zdjęcie i w oryginalnym kadrze, i jako wybrany fragment w naturalnej wielkości oryginału.
samiec male

 

Posiadane przeze mnie książki nie podają wymiarów tej lecichy. Wydaje mi się, że jest to ważka o długości około 4 cm i rozpiętości skrzydeł około 6 cm. Samiec ma całkowicie niebieski odwłok o jednolitym ubarwieniu i niebieskie oczy. Jego tułów jest brązowy z niebieskimi pasami po bokach, nogi brązowe a pterostigmy jasne - kremowe.

 

* * *

Od siebie bym dodał, że właśnie to równe, niebieskie zabarwienie odwłoka odróżnia na oko samca lecichy małej od pospolitej. Pospolita ma wyraźnie ciemny koniec odwłoka.

Dziękuję Ewo za nową, kolejną ważkę w mojej witrynie!

 

 

  Wszystkie zdjęcia jakie pokazuję na moich stronach są robione ważkom żywym i nie złapanym.  

  Wszystkiego o ważkach możecie dowiedzieć się tutaj
Almanach ważkowy czyli wszystko o ważkach
 Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional