Data powstania strony 19 VIII 2006r.

Data ostatniej modyfikacji 19 VIII 2006r.

Lecicha białoznaczna

Orthetrum albistylum

Czy globalne ocieplenie naprawdę następuje??? W Polsce coraz częściej pojawia się południowoeuropejski pająk tygrzyk. Ale nie tylko on. Właśnie Ewa nadesłała rewelacyjną informację - na Mazowszu spotkała południową ważkę. Do tej pory te ważki tam nie występowały. To jest sensacyjna wiadomość dla biologów, dla entomologów. Zapraszam do obejrzenia jej zdjęć i opisu tej egzotycznej (jeszcze???) ważki.

W 2005 r. na początku sierpnia fotografowałam na naszej działce rekreacyjnej wizytę samicy lecichy pospolitej Orthetrum cancellatum. Gdy 16 lipca 2006 r. zobaczyłam na gałązce wiśni siedzącą samicę lecichy byłam pewna, że to taka sama jak w zeszłym roku. Postanowiłam dorobić trochę zdjęć, trochę - aby przetrenować nastawy mojego nowego aparatu, a trochę - aby uzupełnić zdjęcia lecichy, bo część ich straciłam przy awarii komputera.

 

Pstryknęłam pierwsze zdjęcie i już miałam wrażenie, że coś nie jest w porządku.
samica female

Ważka była trochę inaczej ubarwiona niż ta zeszłoroczna. Pomyślałam sobie, że widocznie może być różnie z tymi kolorami, zależnie od wieku ważki, lub innych przyczyn.
Ale po chwili ważka odwróciła się do mnie tyłem. No tak, teraz wiem, co jest inaczej. Ostatni człon odwłoka i przydatki analne są białe!

A więc jest to lecicha białoznaczna!!!
samica female

To było dla mnie absolutne zaskoczenie, czytałam bowiem, że lecicha białoznaczna jest ważką południową. R.R. Askew w swej książce "The Dragonflies of Europe" wyraźnie zaznacza, że północny skraj zasięgu występowania tej ważki przebiega w Słowacji. W "Odonatriksie" - Biuletynie Sekcji Odonatologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego znalazłam informację, że jest to rzadki gatunek południowy, częściej spotykany na południu Polski, obecnie rozszerzający swój zasięg ku północy Europy. Nasza działka leży ok. 50 km na wschód od Warszawy. A więc lecicha białoznaczna dotarła już do środkowej Polski!

Lecicha białoznaczna ma oliwkowozielone oczy i białe czoło podobnie jak lecicha pospolita, natomiast po bokach tułowia ma jaśniejsze, żółtozielone pasy.

Ważka przeleciała nad ogrodem i po chwili wróciła na tę samą gałązkę wiśni z pochwyconą muchą, którą natychmiast zaczęła konsumować.

Zanim aparat był w stanie wyostrzyć następne zdjęcie z muchy zostały już tylko marne resztki.

Ważka latała po ogrodzie siadając w różnych miejscach, ale za każdym razem pozwalała zbliżyć się do siebie na tyle, żeby można było zrobić jej wyraźne zdjęcie.

Po chwili przysiadła na oparciu plastikowego fotela ogrodowego, gdzie pozwoliła zrobić sobie portret z około 20 cm.

A także zbliżenie z mniej niż 10 cm pokazujące odwłok z charakterystycznym dla tego gatunku białym zakończeniem. Tu widać doskonale narządy rozrodcze samicy.

 

Samce lecichy białoznacznej mają niebieskie odwłoki, z ciemnymi ostatnimi segmentami, a ich narządy analne mogą być białe lub ciemne. Na bokach odwłoka występują nieregularne żółte plamki o nieostrych krawędziach. Samce są dłuższe od samic, co pokazuje w swej cytowanej tu książce R.R. Askew. Jest to, wydaje mi się, cecha rzadka wśród ważek.
Lecicha białoznaczna jest ważką o długości ok. 50 mm i rozpiętości skrzydeł ok. 78 mm. Jest więc ważką dość dużą. Pojawia się w końcu maja i spotykana jest jeszcze w sierpniu.

 

* * *

Uwaga! Wszystkie zdjęcia przedstawiają samicę ważki Lecicha białoznaczna
All the photos present female Orthetrum albistylum

* * *

No cóż... Południowe ważki mogą sobie do Polski przylatywać i tu mieszkać... Ale czy byśmy chcieli by u nas również pojawiły się różne południowe paskudztwa???? Może lepiej by wszystko było jednak tak jak do tej pory!!!!

 

 

  Wszystkie zdjęcia jakie pokazuję na moich stronach są robione ważkom żywym i nie złapanym.  

  Wszystkiego o ważkach możecie dowiedzieć się tutaj
Almanach ważkowy czyli wszystko o ważkach
 



Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional