Data powstania strony 16 VI 2005r.

Data ostatniej modyfikacji 16 VI 2005r.

Lecicha pospolita

Orthetrum cancellatum

Czasami warto pokazać nawet jedno zdjęcie, by ktoś, kto zobaczy u siebie niebieskiego szablaka nie dziwił się co to za cudo. Szablak lubi siadać na kamieniach, na ziemi, na płaskich powierzchniach, rzadko zaś siada na witkach, gałązkach, suchych badylach...

Więc ktoś, kto zna zwyczaje pospolitych czerwonych szablaków bardzo się może zdziwić ki czort???, gdy zobaczy takiego niebieskiego szablaka siedzącego na czystej, gołej ziemi. Dokładnie tak jak na tym zdjęciu!

A to nie żaden szablak!!! To będzie siedział niebieski samczyk ważki lecicha pospolita.

Ale widząc pierwszy raz to zdjęcie jeszcze nie wiedziałem co to za ważka. Za kilka dni dopiero będę to wiedział... Sprawdzę to w książkach, ale je dopiero zamówiłem...
Tak, tak, książki to podstawa....
albo moja witryna
:-)))

 

Samce lecichy (jak widać na zdjęciu) są niebieskie, samice są "żółto-brązowe" - co oczywiście jest bardzo dowolnym określeniem ich koloru.... Ważka lecicha jest wielkości popularnej ważki płaskobrzuchej.

Tak sobie jeszcze myślę na koniec.... tyle różnych zwierząt ma w swojej nazwie przymiotniki pospolity, pospolita.... a ja jakoś przez 7 lat ani razu nie widziałem u siebie lecichy i nad żadnym jeziorem też mi się nie rzuciła w oczy... A przecież często jeżdżę nad różne stawy, jeziora, rowy.... Dziwne!

* * *

Dziękuję JR za pierwsze zdjęcie na tej stronie!

 

 

  Wszystkie zdjęcia jakie pokazuję na moich stronach są robione ważkom żywym i nie złapanym.  

  Wszystkiego o ważkach możecie dowiedzieć się tutaj
Almanach ważkowy czyli wszystko o ważkach
 Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional