Data powstania strony 16 IX 2000r.

Data ostatniej modyfikacji 22 IX 2000r.

Porównanie wielkości ważek

Inspiracją do wykonania tego opracowania było powstanie strony o największej polskiej ważce - husarz władca.

Pomyślałem sobie, że wielu ludzi nigdy nie widziało świadomie ważek nad stawem lub jeziorem. Ważka to ważka, jedna duża, druga mała. Jedna niebieska, druga czerwona - wszystkie piękne i OK - temat z głowy, idziemy na piwo!

Przecież też tak kiedyś na ważki patrzyłem !!!

No i nadarzyła się okazja zrobić coś więcej, niż tylko zamieścić kilka zdjęć husarza. Zdjęcia nie oddają rzeczywistej wielkości ważki. Patrząc na zdjęcia robione doskonałym sprzętem na stronie łątki dzieweczki, widzimy zdjęcia ogromnej ważki - a to są tylko ogromne zbliżenia wykonane doskonałymi obiektywami - ta ważka jest maluteńka!!! Z kolei zdjęcia, które zamieściłem na stronie husarza, też są złe, bo nie ujawniają jego wielkości - pokazują ważkę na liściu - to trochę za mało - może brakuje mrówki dla porównania lub biedronki, nie wiem, ale wiem, że tym zdjęciom brakuje "majestatu" by oddać wielkość tego wspaniałego owada...

No i wymyśliłem sobie, że zrobię taką planszę i przedstawię obok siebie dwie najpopularniejsze nad moim stawem ważki czyli łątkę dzieweczkę i ważkę płaskobrzuchą w porównaniu z husarzem władcą ( i z linijką i z zapałką ).

Przejrzałem się dokładnie zdjęciom. które pokazuję w mojej witrynie i okazało się, że zadanie nie będzie trudne - mam do dyspozycji bardzo dobre zdjęcia ważek we właściwych pozycjach.

I wziąłem się do roboty...

Przy pomocy edytora graficznego ze zdjęć wyciąłem sylwetki ważek. Pomniejszyłem te sylwetki tak, by spełniały wymiary podane w książce "Przewodnik Flora i fauna wód śródlądowych" [ 6 ]. Wkleiłem te sylwetki na wcześniej przygotowaną planszę z linijkami. Wielokrotnie jeszcze wszystko poprawiałem, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Starałem się zrobić wszystko bardzo rzetelnie, aby ta plansza była prawdziwym odzwierciedleniem rzeczywistości - i sądzę, że udało mi się to osiągnąć.

Łątka dzieweczka ma skrzydełka "dorysowane" na podstawie w/w książki. Kształt skrzydełek zapożyczyłem od świtezianki, gdyż nie znalazłem odpowiedniego przykładu dla łątki. A powierzchnię skrzydełek pobrałem ze zdjęcia ważki płaskobrzuchej. A dlaczego tak musiałem zrobić? - łątki w spoczynku składają skrzydełka wzdłuż tułowia - dlatego na zdjęciach łątki "nie mają skrzydełek". Duże ważki w spoczynku rozkładają skrzydełka szeroko i na zdjęciach wychodzą w całej okazałości.

*

Coś jeszcze na koniec..., jeśli oglądasz tę stronę na terminalu 15 calowym w rozdzielczości 800x600 to 1cm na mojej planszy jest większy niż w rzeczywistości i ważki są trochę za duże. Z takiego terminala korzystam ja. Ale nie próbowałem usuwać tej usterki - przecież internauci korzystają z różnych monitorów, z małych laptopów, z 21 calowych olbrzymów, pracują na różnych rozdzielczościach, u każdego z nich 1cm na ekranie to coś zupełnie innego niż rzeczywistość. Ale mając tego świadomość obłożyłem ważki linijkami, aby nie zostawiać niczego przypadkowi - a zapałka będzie najlepszym łącznikiem między światem wirtualnym a rzeczywistym !

*

No, a teraz przyznaj - husarz władca jest wspaniały!!!

 


22 IX 2000r.

To także moje dzieło... No, znacznie przyjemniejsze...

i jego opis


   Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional