Wszystkie zdjęcia umieszczone na tej stronie
wykonała
Ewa Miłaczewska.

All the photos on this website (c) by Leszek Bielecki

Data powstania strony 4 VII 2004r.

Data ostatniej modyfikacji 22 IV 2005r.

Rzekotka drzewna

Hyla arborea

Żaba łażąca po drzewie...? Pamiętam, że gdy w podstawówce na jakiejś lekcji biologii było o żabach i rzekotce to nie mogłem w to uwierzyć... Przecież żaba to dla mnie była wstrętna ropucha siedząca pod krzakiem na działce ojca. Więc jak taka żaba może chodzić po drzewach???

Tak naprawdę pierwszy raz w życiu zobaczyłem rzekotkę na krzewie gdy miałem ok 25 lat. I już NIGDY więcej nie udało mi się jej zobaczyć w naturze. Więc tym bardziej radośnie prezentuję tutaj zdjęcia Ewy (zapraszam do Jej Morza Kaspijskiego).

Większość zdjęć wykonana była w dniu 28 VI 2004 w okolicach ogrodu Ewy.

 

Oto rzekotka drzewna - jedyny w Europie gatunek żaby drzewnej żyjącej na gałęziach drzew i krzewów.

 

Rzekotki jak wszystkie płazy składają skrzek do wody. Być może i ta żabka była kiedyś kijanką pływającą w stawiku Ewy.

 

I chyba to jest najważniejsze, że w naszych ogrodowych, dzikich stawach mogą znaleźć miejsce do życia i rozmnażania przeróżne zwierzęta. Nawet tak bajkowe jak rzekotka drzewna.

 

Rzekotka jest wg literatury dość pospolitym zwierzątkiem. Ale dostrzeżenie jej w gałęziach, wśród zielonych, gęstych liści graniczy z cudem. A zresztą... kto z "normalnych" ludzi łazi po takich gęstwinach :-)


* * *

Te zdjęcia są efektem świadomych, kilkugodzinnych poszukiwań rzekotki. Ewa wiedziała, że one żyją w jej okolicy. Czasami spotykała je przypadkiem na trawie blisko stawu lub na jakiś badylach... Ale wtedy nie miała jeszcze cyfrowego aparatu...

Zupełnie przypadkowe zdjęcie rzekotki zrobione w kwietniu 2004 na pozimowych uschniętych badylach przy stawie Ewy. Po sekundzie rzekotka zrobiła "skok" i znikła pod badylami...

* * *

 

Szukanie rzekotki nie jest łatwe! Trzeba z najwyższym skupieniem oglądać każdą gałązkę, liść, przedzierać się przez gęste zarośla... i wcale nie ma pewności, że te poszukiwania zakończą się sukcesem!!!

 

Ale możliwość pokazania zdjęć w mojej witrynie zmobilizowała Ewę (i jeszcze kogoś) do poświęceń i zaowocowała wspaniałym sukcesem - patrzcie ludziska na te piękne zdjęcia!!!

 

Rzekotka została obfotografowana z każdej strony przez dwa aparaty. Ale w mojej witrynie pokazuję tylko zdjęcia Ewy.

 

Skóra rzekotki jest śliczna i nie przypomina w ogóle guzowatej skóry żaby normalnej :-))) lub ropuchy. Jest gładka, miła w dotyku i może mieć różny kolor w zależności od podłoża, na którym rzekotka żyje.

Na koniec sesji zdjęciowej Ewa chciała pokazać prawdziwą wielkość tej malutkiej żabeczki. Ot - jakie to jest maleństwo i jaka chudzinka. Ale cóż się dziwić - żaba żyjąca wśród cienkich gałązek nie może być tłusta jak ropucha :-)


* * *

Rzekotki jak wszystkie żaby i ropuchy żywią się owadami i różnym zwierzęcym drobiazgiem. Piszę to, żeby nikt przypadkiem nie pomyślał, że skoro mieszka wśród liści i gałęzi to odżywia się także nimi! Nic podobnego - rzekotka jest normalną żabą, gody odbywa na wiosnę (hmmm, a może w lecie???) w wodzie, składa do wody skrzek, ze skrzeku wykluwają się żółtawo-oliwkowe kijanki. A rzekotka po godach wraca na swoje ukochane gałęzie.... Ależ to cudaczna żaba!!!!


* * *

22 IV 2005r.

I nadeszła wiosna 2005. W tym roku Ewa już świadomie szukała rzekotek, chciała zaobserwować kiedy się one budzą z zimowego snu. I udało jej się wypatrzyć pierwsze rzekotki już 16 kwietnia. Wszystkie prezentowane poniżej cztery zdjęcia zostały zrobione tego dnia.

A wypatrzyć ją w trawie wcale nie jest łatwo!!! Właściwie łażąc po trawie w ogrodzie jest to zupełnie niemożliwe!!!
Tylko chodząc bardzo ostrożnie, powoli i patrząc uważnie pod nogi można ją dostrzec.... Powiem szczerze, że ja sam nigdy pod nogi nie patrzę....

A może i u mnie skaczą po trawie rzekotki???
A ja tego po prostu nie widzę!!!!!!!????????

A trzeba przyznać, że to naprawdę jest maleństwo. Genialne zdjęcie z zapałką oddaje prawdziwą wielkość tej żabki.
I inny sposób pokazania jej wielkości - ta drobna ranka na małym palcu Ewy ma 7 mm długości. Przecież ta żabka to jak większa mucha :-)))


Zdjęcie w oryginalnej wielkości możesz zobaczyć pod guzikiem Naciśnij guzik...
No i już w wodzie. Ale to chyba jeszcze za wcześnie na gody. Nie znam się na tych żabich terminach... ale sądzę, że wszystkiego się w tym roku szczegółowo dowiemy - Ewa obiecała zrobić pełną dokumentację tematu! Wspaniale mieć osobistego eksperta od rzekotek!!!!

* * *

Uwaga końcowa - merytoryczna. Rzekotka drzewna tak naprawdę nie jest żabą! Jest płazem bezogonowym tak jak ropucha, jak żaba trawna albo jakaś inna. Ja na tej stronie często używam słowa żaba, żabka na określenie tego zwierzątka, ale to nie jest właściwe określenie. Po prostu powinienem używać nazwy własnej czyli rzekotka. Ale jakoś tak jest, że chyba każdy z nas stosuje pewne uproszczenia i stąd to nazewnictwo. Szczegóły zagadnienia można znaleźć na stronie:
http://www.salamandra.org.pl/magazyn/b15a07.html

 


Rzekotka drzewna (jak i wszystkie płazy i gady) jest w Polsce pod ochroną!!!




   







Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional