Data powstania strony 2 VI 2000r.

Data ostatniej modyfikacji 4 IX 2000r.

Carolus Linnaeus

Karol Linneusz

Nie wiem dlaczego powstaje ta strona. Przecież nigdy nie interesowałem się biologią i właściwie dalej się nie interesuję... , ale coś się zmienia... ,
to mój staw coś we mnie zmienia - już się nie "gapię" na świat - zaczynam go WIDZIEĆ - a to jest pewna
drobna różnica.

Szukając jakichś ładnych zdjęć ważek bardzo szybko wyczerpałem (to tak ładnie powiedziane) zasoby jpg'owe polskiego internetu . Zdjęć owadów wodnych też ledwo parę. Nie ma z czego wybierać!
Zmusiło mnie to do poszukiwań w światowym internecie. Od razu wiedziałem, że jedyną metodą będzie podawanie nazw łacińskich. I rzeczywiście - światowe Altavisty i Infoseeki sypnęły jak z rogu obfitości (no..., trochę przesadziłem).

Podając te nazwy zastanowiły mnie różne dziwne skróty stosowane przy nazwach łacińskich. Raz były stosowane, raz nie. Raz takie, raz inne. Zainteresowało mnie to. Najpierw spytałem kogoś kto się zna, potem sam pogrzebałem po książkach. Pojawiło się w mojej świadomości nazwisko uczonego, który urodził się 300 lat temu. Dokonał tytanicznej pracy - pierwszy w świecie dokonał podziału wszystkich znanych ówcześnie zwierząt i roślin na odpowiednie "kategorie" - ale nie byle jak - zaproponował pewien sposób katalogowania , który był tak genialny, że przetrwał do dzisiaj.

Mendelejew zrobił to samo z pierwiastkami - podzielił je na "kategorie" i co? Każdy młody człowiek i emeryt zna to nazwisko i Jego Układ Okresowy.

A o panu Karolu Linneuszu pamięta wyłącznie wąski krąg fachowców biologów, botaników, zoologów...

*

Wiadomości cytowane poniżej pochodzą z encyklopedii internetowej http://wiem.encyklopedia.pl z hasła "Linnaeus"

Linneusz Karol, Carolus Linnaeus, Carl von Linné (1707-1778), szwedzki botanik, lekarz, jeden z najwybitniejszych przyrodników, profesor botaniki Uniwersytetu w Uppsali, dyrektor Ogrodu Botanicznego, współzałożyciel Królewskiej Szwedzkiej AN.

Przełomu w biologii dokonała jego reforma nazewnictwa roślin i zwierząt, dla roślin przedstawiona po raz pierwszy w Species plantarum (1753). Wprowadził jasne zasady naukowego łacińskiego mianownictwa organizmów (tzw. nomenklaturę botaniczną ), które przetrwały do dnia dzisiejszego.

Był nie tylko autorem sławnego systemu sztucznego świata przyrody, opublikowanego w Systema naturae (wydanie 1 - 1735, wydanie 13 - tomy 1-10, 1788-1793), ale również propozycji systemu naturalnego - Methodi naturalis fragmenta (1738), która inspirowała współczesnych. Zwolennik kreacjonizmu, dopuszczał jednak zmienność organizmów i możliwość powstawania nowych gatunków w wyniku krzyżowania.

 

 


Zdjęcie pochodzi ze strony
http://www.ucmp.berkeley.edu/history/linnaeus.html

*

A to już wiele lat później jako dostojny naukowiec.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.linnaeus.de

 

Zdjęcie pochodzi ze strony http://linnaeus.nrm.se

 

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.english.upenn.edu/~jlynch/FrankDemo/People/linnaeus.html

 

 


 

W światowym internecie jest kilka stron poświęconych Jego osobie. Jest wiele oficjalnych stron różnych placówek naukowych i instytutów nazwanych Jego nazwiskiem. Jest to ważna postać światowej nauki . I wiecie co? Cieszę się, że tą maleńką stronką też się w jakiś sposób przyczyniam do tego, że i Ty, drogi czytelniku, w jakiś sposób zapamiętasz
Jego Nazwisko i Jego Dzieło.

 

Karol Linneusz .........Carolus Linnaeus

 

 


Dziś, podając Altaviscie jakąś łacińską nazwę rośliny lub zwierzęcia możemy mieć pewność, że wyszukiwarka znajdzie mam strony www chińskie, wenezuelskie, czeskie i każdego innego języka, bo cały świat stosuje od 250 lat metodę opracowaną przez Linnaeus'a. Jest to też jeden z powodów, dla którego moje strony o zwierzętach i roślinach opisane są łacińskimi nazwami. Chiński internauta, zafascynowany ważkami znajdzie adres mojej witryny na swoim ekranie !


   







Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional