Data powstania strony 10 X 2007r.

Data ostatniej modyfikacji 19 X 2009r.

Zdjęcia Martyny


Martyna uczy się w szkole średniej i przygotowuje obecnie do olimpiady biologicznej. Jednym z warunków udziału w niej jest samodzielne opracowanie jakiejś pracy badawczej z tej dziedziny. Przygotowując ją Martyna wykonała samodzielnie wiele zdjęć przeróżnych drobnych wodnych zwierząt. Postanowiła kilka zdjęć pokazać również w mojej witrynie. Myślę, że to był wspaniały pomysł! Dzięki jej zdjęciom możemy na ogromnych powiększeniach zobaczyć zwięrzęta, które mają wymiary liczone w milimetrach. Na zdjęciach są pokazane bardzo małe żyjątka, albo larwy troszkę większych zwierząt lub młode (i malutkie) osobniki całkiem dużych zwiarząt (np. ślimak zatoczek, żaba).

Być może te zdjęcia będę również inspiracją dla kogoś, kto ma dobry sprzęt fotograficzny, a w niedzielne popołudnie szuka natchnienia lub pomysłu co by tu jeszcze sfocić.... 

A na koniec dodam, że takie zwierzęta żyją nie tylko w jeziorach i stawach, ale również w malutkich oczkach wodnych i pielęgnacja oczka polegająca na wypompowywaniu wody i szorowaniu wszystkiego szczotką nie jest najmądrzejszym rozwiązaniem problemu dbania o moje oczko.
Takie zabiegi pielęgnacyjne po prostu zamieniają oczko w jałową pustynię wypełnioną martwą wodą. Jeżeli ktoś w ten sposób postępuje, to niech lepiej w tym miejscu zrobi skalniak z krasnalem...


...
Większość zdjęć jest robiona na miejscu, nad wodą. Mam ten komfort, że mieszkam nad tymi jeziorami :)
Zwierzątka oczywiście wypuszczam po zrobieniu zdjęć w nienaruszonym stanie do wody :)

Co do połowów: dla zwykłego "badacza" wystarczy wiaderko, sitko duże, i sitko małe (takie kuchenne) i mniejsze naczynie koniecznie z białym dnem. (Wiaderko też najlepiej żeby było takie). Wodę pobieramy ze zbiornika, z którego będziemy łowić organizmy. Dużym sitkiem łowimy "robaczki". Potem przenosimy sitko na duże wiaderko wypełnione wodą (najlepiej żeby sito dało się zaczepić o krawędź wiaderka). Wypatrujemy czy coś się w sicie rusza (może przydać się lupa). Jeśli tak, to wyławiamy je mniejszym sitkiem i przenosimy do drugiego naczynia. Wtedy można wykonać zdjęcie.


Larwa ważki równoskrzydłej (trudno powiedzieć jakiej, to już mocno specjalistyczna wiedza).

Młodziutka larwa pływaka żółtobrzeżka.

Młoda topielnica.
Nie wiem co to jest....

W dniu 19.10.2009 otrzymałem informację od Piotra Pawlikiewicza, że zdjęcie przedstawia malusieńkiego skorupiaka Eurycercus lamellatus należącego do wioślarek.
Dziękuję!

(najbardziej znanym przedstawicielem wioślarek jest Daphnia rozwielitka - inna nazwa to dafnia, znana każdemu akwaryście, jako żywy lub suszony pokarm dla ryb akwariowych)

A tu znalazłem różne piękne zdjęcia: http://inslootenplas.nl/vlooigal.htm

Larwa jętki.
Malutki chruścik na kawałku drewienka.
Młodziutki ślimaczek zatoczek.

Z kijanki powstaje żabka... a może ropuszka.

Jakiś wodny drobiazg wielkości półmilimetra. To wprost niesamowite, że prostym aparatem i w tak amatorskich warunkach udało mi się zrobić takie zdjęcie!


* * *

Martyno! Rewelacja!
Ja doskonale wiem i rozumiem, że te zdjęcia są amatorskie, że nie są doskonałe, że mogły by być lepsze.....
I że chciała byś robić lepsze!!!
Ale pokazujesz nimi, że amator bez specjalnego przygotowania i sprzętu za dziesiątki tysięcy złotych też jest w stanie coś ciekawego zrobić i pokazać.
I bardzo Ci za te zdjęcia dziękuję - a za rok może podeślesz jeszcze ciekawsze! A może ktoś inny podchwyci pomysł - jest tyle ciekawych rzeczy nad wodą - tylko trzeba je umieć zobaczyć....

* * *

8 XII 2007r.

I znów kilka zdjęć różnych wodnych zwierząt. Raka zna chyba każdy, ale inne... Inne już chyba nie!

Rak pręgowany - rak ten jest najbardziej rozpowszechnionym rakiem. Wynika to z jego odporności na dżumę raczą. Wbrew powszechnej opinii: "gdzie występują raki to woda musi być czysta", ten rak występuje również w wodach zanieczyszczonych.

A mnie na tym zdjęciu urzekło coś innego niż ten MALUTKI raczek - troszkę powyżej raczka widać maciupeńką larwę jakiejś jętki. O rety - to przecież jest malutki raczek - więc jakaż malusieńka jest ta larwa!

Oto fragment powyższego zdjęcia w oryginale - widać wyraźnie larwę. Ileż tysięcy takich stworzeń żyje w nawet niewielkim ogrodowym stawie takim jak mój. Dobrze, że są takie stawy, dobrze, że są ogrody, dobrze, że nie wszystkie ogrody wyglądają jak wygolone pola golfowe!!!

Larwa ważki równoskrzydłej.
.. I jeszcze jakaś...

Na tym zdjęciu są pokazane larwy muchowek z rodzaju Dixa sp.
Prowadzą one ziemnowodny tryb życia. Żyją zwykle na przedmiotach wystających z wody. Jak widać na zdjęciu układają się na kształt litery U i środkowa ich część wystaje ponad wodę.
Zdjęcie pluskolca. Bardzo mi się podoba!
To fragment powyższego zdjęcia w oryginalnej wielkości. Na tak ogromnych zbliżeniach widać wyraźnie pojedynczy okaz stułbi płowej Hydra vulgaris, który przyczepił się do tego patyczka.

Dziękuję za piękne zdjęcia! I zapraszam do współpracy i do nadsyłania kolejnych zdjęć!!!




  Zwierzęta pokazane na tych zdjęciach zostały po zrobieniu zdjęć wypuszczone do środowiska,
w którym żyją.
 



Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional