Data powstania strony 20 XII 2009r.
Data ostatniej modyfikacji 20 XII 2009r.

Zasady działania rankingu toplista


Dostałem kilka maili z zapytaniem o działanie rankingu toplisty "ogrody", na którym moja strona od kilku lat zajmowała pierwsze miejsce. I, które to miejsce, zajęła strona, obecna na topliście zaledwie od 70 dni.
Chcę odpowiedzieć tym opracowaniem na te wszystkie pytania.

Reguły wg jakich pojawiają się strony na topliście ustala jej właściciel.
Ma do tego pełne prawo, bo jest JEDYNĄ osobą, która to może zrobić. NIKT jej tego nie narzuca ani nie płaci za to.
Osoba ta ma do wyboru cztery możliwości zdefiniowane przez twórców systemu toplist.
Ranking stron na topliście może być ustalony:
1. wg ilości wejść na toplistę z danej strony
2. wg ilości wyjść z toplisty na daną stronę
3. wg średniej ilości wejść na toplistę z danej strony
4. wg średniej ilości wyjść z toplisty na daną stronę

Wariant 1 i 2 może mieć dodatkową opcję - liczniki mogą być kasowane każdego miesiąca lub nie.
Jeżeli byłby wybrany wariant 1 lub 2 i liczniki by były nie kasowane, to jest to rozwiązanie najgorsze, gdyż nowa strona pojawiająca się na topliście nie ma żadnych szans dogonić stronę, która na topliście jest od kilku lat.
Dlatego lepszym rozwiązaniem jest comiesięczne kasowanie liczników. Ale okazuje się, że to też nie jest dobre rozwiązanie. Każdego miesiąca wszystkie strony (a przede wszystkich ich właściciele) zaczynają od zupełnego zera, strony są wyświetlane przez kilka pierwszych dni całkowicie przypadkowo, pojawia się niezdrowa rywalizacja, bo każdego miesiąca pojawia się dość łatwa możliwość zajęcia pierwszego miejsca. Właściciele stron są tylko ludźmi, i lubią być na pierwszych miejscach. Naprawdę wartościowa strona bardzo łatwo może być ciągle ostatnia, bo właściciel (i miłośnicy tej strony) nie ma albo czasu, albo cierpliwości na comiesięczną rywalizację.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wariant 3 lub 4, wybrany przez właściciela toplisty "ogrody" (wybrał 3). Zapewnia ono stabilny ranking stron bez comiesięcznego szarpania się w walce o miejsca. Niestety, nie ma rozwiązań doskonałych. Taki wybór umożliwia BŁYSKAWICZNY awans na pierwszą pozycję nowej stronie. Wystarczy, że nowa strona zbierze (nie ważne czy w sposób uczciwy czy nie - ale to osobny temat) pierwszego dnia 10 wejść. I już jest na pierwszym miejscu. Bo liczona jest ŚREDNIA - 10 głosów dzielone przez jeden dzień to daje wynik 10. I od razu stawia ją to na pierwszym miejscu w rankingu. Oczywiście następnego dnia też musi zebrać 10 głosów, by średnia dalej była 10 (20 głosów / 2 dni = 10). Jeżeli by jednak następnego dnia tych dziesięciu głosów nie dostała, to spadła by od razu na dalsze miejsce (10 głosów / 2 dni = 5), a w kolejnych dniach by spadała coraz bardziej.... by np dziesiątego dnia mieć wynik równy 1 (10 głosów / 10 dni = 1).  Więc w przypadku nowej strony jest możliwy błyskawiczny sukces, ale i jej klęska może być równie szybka.

Stara strona, taka jak moja, ma około 1600 dni obecności na topliście "ogrody". Nowa strona, dzięki zaangażowaniu grupy osób z forum FORUM-DZIAŁKOWIEC W POLSCE weszła w ciągu 60 dni na pierwsze miejsce. Stało się to dzięki zebraniu w tym czasie około 600 wejść (głosów), co daje średni wynik około 10. Stawia ją to na pierwszym miejscu w rankingu. Strona cały czas pnie się w rankingu coraz wyżej, stabilnie zbierając każdego dnia więcej niż 10 głosów. Jest to niewątpliwy sukces jej fanów z tego forum.

Widzę, że spora grupa miłośników mojej witryny próbuje przywrócić mi dawne pierwsze miejsce na tej topliście. Wydaje się to niestety niemożliwe. Aby moja witryna osiągnęła średnią ilość wejść równą 10, mój licznik wejść (głosów) by musiał być równy 16000 (16000 głosów / 1600 dni = 10). Obecnie łączna ilość moich głosów to około 14200.

Czy jest możliwe by w ciągu 2 miesięcy wrócić na pierwsze miejsce i mieć średnią ilość głosów równą 10? Liczba dni wynosiła by wtedy 1660, a potrzebna łączna ilość głosów by musiała wynosić 16600. Czyli różnica między stanem na dziś i za dwa miesiące to 2400 głosów!!! Czyli dziennie powinno przybywać 40 głosów.... wydaje się to całkowicie nierealne.

(toplisty są zabezpieczone przed sztucznym "wyklikiwaniem" sobie wysokich pozycji przez nieuczciwych właścicieli stron. Zazwyczaj toplista jest tak ustawiona, że możliwe jest tylko raz na dobę oddanie głosu na daną stronę z tego samego komputera. Są pewne sposoby ominięcia tego zabezpieczenia, ale o tym raczej nie będę tu pisał, z oczywistych względów)

Ale.... różnie może być! Nie jest wcale powiedziane, że strona FORUM-DZIAŁKOWIEC W POLSCE będzie dalej zbierała każdego dnia tyle głosów, by zachować swoją średnią, zapewniającą jej pierwsze miejsce w rankingu. Ludziom po pewnym czasie takie sztuczne nabijanie punktów się nudzi, oni co kilka dni "podbijają sobie bębenek" (wystarczy wejść na ich forum by to poczytać), mobilizują się wzajemnie do licznego klikania, cieszą się z chwilowego sukcesu. Ale co będzie za rok, za trzy lata, czy będą równie uporczywie klikać, by ich ukochane forum ciągle było pierwsze???

Myślę, że ten opis przybliżył osobom zainteresowanym działanie mechanizmów toplisty.

Pozdrawiam fanów mojej witryny

(c) by Leszek Bieleckisłowa kluczowe dla wyszukiwarki Google: toplista, ranking, nabijanie punktów, jak działa toplista, zasady działania toplisty, jak zdobyć punkty na topliście, wysokie miejsce na topliście


 


Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional