Wszystkie umieszczone na tej stronie zdjęcia
wykonałem osobiście.

All on this website (c) by Leszek Bielecki

Data powstania strony 10 VI 2005r.

Data ostatniej modyfikacji 11 VI 2005r.

Lampa solar kontra świeczka

Zamieszczone tu zdjęcia pokazują porównanie światła lampy typu solar ze zwyczajną świeczką. Zdjęcia nocne wykonałem aparatem cyfrowym na identycznych nastawach przysłony i czułości. Zmieniałem wyłącznie czas naświetlana. Zdjęcia wykonane były ze statywu. Żadne inne parametry oprócz czasu migawki nie były korygowane.

Zdjęcia robiłem ok. godziny 22, w ogrodzie było prawie ciemno, więc aparat nie miał jak nastawić ostrości - więc zdjęcia "są jakie są".


Przysłona 3,5
Czułość 200 ISO
Odległość od fotografowanych przedmiotów ok. 2,0 - 2,5 metra

 

Czas ekspozycji 2 sekundy

 

 

Czas ekspozycji 3,2 sekundy

 

 

Czas ekspozycji 6 sekund

 

 

Czas ekspozycji 10 sekund

 

 

Czas ekspozycji 15 sekund

 

* * *

Jak widać na zdjęciach, nawet przy tak szalonych czasach naświetlania jak 15 sekund, światło emitowane przez lampę solarną niczego nie oświetla. Ono się tylko żarzy, stanowiąc dość wyraźny i dość dobrze widoczny punkt świetlny.

* * *

Jakie widzę sensowne zastosowanie dla takiej lampy? By w całkowitej ciemności wytyczać punktami świetlnymi dłuuuugi chodnik, albo ścieżkę przez łąkę, albo jakąś drogę przez las*.

I jeszcze dobrze by było, by te lampy stały jak najbliżej siebie np. co 5 metrów.

Ale jeszcze raz podkreślam - takie lampy można traktować wyłącznie jako punkty świetlne i tę rolę pewnie spełnią bardzo dobrze. Ale proszę nie liczyć na "oświetlenie ogrodu", bo te lampy niczego nie są w stanie OŚWIETLIĆ!!!!!!

(
*oczywiście pozostaje otwarty problem czy w lesie taka lampa się zdoła naładować - przecież w lesie jest dość ciemno nawet w słoneczny dzień!)

Również warto by było sprawdzić jak taka lampa zachowa się w zimie, gdy czas ładowania będzie dość krótki, a czas świecenie bardzo długi. Oby się nie okazało, że np. do godziny 22 lampa już wyczerpała zapas energii z ładowanego w ciągu krótkiego dnia akumulatorka. Tym bardziej tak może być, gdyż akumulatory bardzo tracą na swojej pojemności na mrozie (vide akumulator samochodowy przy ...nastu stopniach mrozu).

* * *

Przykre jest to, że reklamy telewizyjne tych lamp mają więcej wspólnego z filmem "Park jurajski" niż z rzeczywistością.

Powodzenia przy zakupach!

 

 

 


Na koniec chciałem jeszcze pokazać zdjęcie gdy przygotowywałem wszystko do nocnych zdjęć.

 

A tu jest takie kombinowane zdjęcie z lampą błyskową ustawioną na niewielką moc, by jakoś pokazać to wszystko rozjaśnione fleszem, jednocześnie nie paląc zdjęcia całkowicie jego mocą.

 

Słowa kluczowe dla wyszukiwarki: lampa solar, lampa solarna, lampa słoneczna, lampa ogrodowa, lampy ogrodowe, lampa do ogrodu, oświetlenie ogrodu

Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional