Wszystkie umieszczone na tej stronie zdjęcia
wykonałem osobiście.

All on this website (c) by Leszek Bielecki

Data powstania strony 14 XI 2003r.

Data ostatniej modyfikacji 14 XI 2003r.

Ślęża

Jak pisałem na wstępie do "Galerii" znajdą się tu różne zdjęcia. Świat jest tak piękny, że ograniczanie się wyłącznie do jednego tematu wydaje mi się kalectwem.

Dziś chcę pokazać właściwie tylko jedno zdjęcie. A zrobienie jego zajęło mi około 12 godzin pracy. Składa się ono z 5 zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym i zespolonych w całość przy pomocy specjalnego programu.

 

Phi - powie ktoś - przecież to banalnie proste, wystarczy nacisnąć Enter w takim programie i wszystko zrobi się samo. No cóż, żyjemy w wolnym kraju i każdy może myśleć co chce...

Tak naprawdę, to na szczycie tej góry zrobiłem 8 zdjęć temu tematowi. Oczywiście łączyłem te zdjęcia razem przy pomocy takiego programu. Okazało się, że nie wszystkie zdjęcia ten program chciał ze sobą połączyć - czasami po prostu normalnie głupiał. Musiałem samodzielnie zadecydować, które zdjęcia użyć by efekt łączenia był jak najlepszy.

Jak widać, zdjęcia nie były zrobione dobrze - maszt "przewraca" się na prawo. Musiałem to wszystko "wyprostować" przy pomocy innych programów. Największą trudność sprawiło mi dorobienie nieba nad budynkiem schroniska. Ono jest wygenerowane całkowicie sztucznie - jak się okazało, zrobienie takiego równego niebieskiego tła, przechodzącego od ciemnego granatu do jasnego błękitu jest bardzo trudne.

Najpierw powstało połączenie zdjęć masztu. Następnie stworzyłem niebo nad schroniskiem i połączyłem je razem z nim. Następnie złączyłem dwie połówki w całość. Tak naprawdę wszystko zaczynałem od początku trzy razy - za każdym razem zupełnie zniechęcony kasowałem wszystkie wersje robocze gdyż żadna mnie nie zadowalała. Dopiero za czwartym razem obrabiając bardzo dokładnie każde z tych zdjęć zaczęło wszystko się zlewać w jedną, dobrze wykonaną całość.

Specjalnie nie pokazuję tu miniaturki efektu końcowego - nie chcę psuć efektu niespodzianki. Zdjęcie prezentowane w sieci ma wielkość 383 KB i dla właścicieli łączy stałych nie stanowi to problemu. Modemowcy są jak zwykle na przegranej pozycji. Ale bez przesady - ja też to zdjęcie umieszczę w sieci przez połączenie modemowe i jakoś nie zbankrutuję :-)

Zdjęcie ma wymiar 2762 x 2546 pikseli i robi naprawdę wrażenie. Zapisane jest z kompresją 60 procent - więc czasami widać (szczególnie na równym błękicie nieba) efekty kompresji. Cóż - to samo zdjęcie z symboliczną kompresją 1% ma wymiar 2,5 MB :-(((

No - to jeśliś ciekawy - naciśnij tutaj

All the photos on this website (c) by Leszek Bielecki

* * *

Maszt na górze Ślęża stanowi podstawę dla anten telewizyjnych i radiowych. Dzięki niemu mieszkańcy Dolnego Śląska odbierają program TV i radiowy. Poniżej masztu znajduje się budynek z nadajnikami. Obok widać schronisko turystyczne. Ślęża jest także terenem jednodniowych wycieczek mieszkańców Wrocławia - jest to jedyna góra położona tak blisko Wrocławia. Ślęża była kiedyś terenem uprawiania pogańskich obrzędów. Do dziś przetrwały kamienne rzeźby bożków mające tysiąc lat. U podnóża góry położone jest miasto Sobótka - dla wielu mieszkańców Wrocławia ta nazwa jest synonimem nazwy góry Ślęży.

I góra i maszt na szczycie góry są bez problemu doskonale widoczne z ostatnich pięter wrocławskich wieżowców. Ale dopiero gdy się spojrzy na moje zdjęcie można zrozumieć dlaczego tak jest!

 

 


 

     Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional