Data powstania strony 5 VI 2003r.

Data ostatniej modyfikacji 30 X 2004r.

Wskaźnik czyli... parowanie wody

Dostaję czasami maile z pytaniem o parowanie wody w stawie. Zazwyczaj odpowiadam, że takie zjawisko w zasadzie nie istnieje - tzn. ŻE ONO NIE WKURZA.

Podobnie jak nie istnieje zjawisko "rośnięcia trawy" - przecież nikogo nie wkurza dzienny przyrost trawy - co oczywiście nie znaczy, że cholery nie dostaję co piątek* gdy włączam kosiarkę - a przecież dzienny przyrost trawy jest niezauważalny. Podobnie niezauważalne jest dzienne parowanie wody, ale ci ludzi pytają:
"Ile centymetrów wody paruje dziennie ze stawu?"

Ile centymetrów??? Dziennie???

Czasami takie pytanie padnie też na grupie dyskusyjnej. Spotykałem poważne odpowiedzi, że "do kilku cm dziennie"... Hmmmmm....

*wiosną i jesienią - w lecie mam trochę spokoju z koszeniem

 

5 VI 2003r. Kupiłem za 49 groszy 30 cm linijkę szkolną, za 3zł plastikową ramkę  do zdjęć, skręciłem to dwiema śrubkami fi 4 i zrobiłem Wskaźnik.
...wstawiłem go do stawu, tak by się nie kiwał, podłożyłem go pod dno dłuuugiej doniczki. Docisnąłem ciężkimi kamieniami...
Jest godz. 17.oo. Wskaźnik pokazuje teraz umowny poziom wody 17,9 cm. Wody jest "w sam raz" - wczoraj trochę wody musiałem dopuścić bo upały od kilku dni są wspaniałe i wody było za mało... A co będzie dalej to zobaczymy.

* * *

Każdego dnia ok. godz. 16-17 pójdę nad staw i odczytam poziom wody i postawię "kropkę" w tabeli oraz zaznaczę stan pogody w ciągu dnia przy pomocy malutkiej ikonki. Gdyby w nocy padał deszcz też to zostanie zaznaczone - zabawię się przez miesiąc (a może dłużej) w meteorologa i hydrologa :-)
Stronę będę przesyłał do sieci przy okazji każdej aktualizacji mojej witryny. Tabela będzie prowadzona z dokładnością do 2 mm (od sierpnia 2003 z dokładnością 1mm).
Dostęp do tabeli ze strony głównej będzie natychmiastowy - w nagłówku umieściłem obrazek jako link do tej strony

* * *

Mam nadzieję, że ta strona udzieli "pytaczom" odpowiedzi na ich pytania - a odpowiedź będzie niestety smutna: źle zrobili staw i woda ucieka ze stawu do ziemi lub po prostu mają dziury w folii (betonie, etc...). A może ich strumyk lub kaskada gdzieś puszcza bokiem...

Bo jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło by parowało "do kilku cm dziennie" :->

 


Dane pomiarowe

czerwiec 2003 lipiec 2003

sierpień 2003

wrzesień 2003 październik 2003

Całość za rok 2003

Każdy schemat powinien mieć opis czyli legendę - no to jest :-)
 

30 X 2004r.

No i skończył się "ogrodowy rok 2004". W tym roku również robiłem pomiary parowanie wody w moim stawie. Ale się nie wysilałem - pomiary robiłem czasami raz na tydzień, czasami raz na miesiąc... Można to zobaczyć na zestawieniu jakie dziś pokazuję po raz pierwszy.

Całość za rok 2004

 


Proszę zapoznać się z uwagami na stronie
"Uwagi końcowe"Valid HTML 4.01 Transitional
Ta strona spełnia standardy kodu HTML 4.01 Transitional